Bakı Slavyan Universitetində Bilik gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Sentyabrın 15-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Bilik gününə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edərək, universitetin foyesində Ulu öndərin büstü önünə əklil qoyublar. Sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib.     Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva tələbələri yeni tədris ili münasibətilə təbrik edərək onlara dərslərində uğurlar arzulayıb. Rektor bildirib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 9 avqust 2001-ci ildə imzaladığı fərmana əsasən, 1 avqust - Azərbaycan dili Əlifbası Günü kimi qeyd edilməyə başlanıbPrezident İlham Əliyevin 2004-cü il 21 avqust tarixli fərmanı ilə 15 sentyabr  Bilik günü bayramı bütün Azərbaycanda təntənə ilə qeyd olunur. Onun sözlərinə görə, yeni tədris ilində Bakı Slavyan Universitetinə gələn abituriyentlərin sayı ötən illərə nisbətən xeyli artıb, 600-dən yuxarı bal toplayan tələbələr BSU-nu seçib.
Son illərin ən yüksək statistik nəticəsinin bu il əldə edildiyini qeyd edən N.Əliyeva bununla kifayətlənməyəcəklərini, daim yeni təşəbbüslərlə çıxış edəcəklərini qeyd edib. O, deyib: “Məqsədimiz universitetin elmi potensialını daha da artırmaq, tədris və tərbiyə sahəsində yeni uğurlara imza atmaq, universitetin maddi-texniki bazasını beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq və beynəlxalq əlaqələri inkişaf etdirməklə dünya təhsilinin ən mütərəqqi ənənlərini  universitetimizdə tətbiq etməkdir”.
N.Əliyeva ali təhsil müəssisəsinin qısa müddət ərzində ən müasir səviyyədə təmir olunaraq tələbələrin ixtiyarına verildiyini, burada universitetin müəllim-tələbə, habelə işçi kolleketivi üçün lazımi şərait yaraldığını diqqətə çatdırıb. O, bütün bu uğurların Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və ölkənin birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təhsilə göstərdiyi qayğının nəticəsində əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.       Çıxışın ardından rektor və Milli Məclisin vitse-spikeri Bahar Muradova 600-dən yuxarı bal toplayaraq Bakı Slavyan Universitetinə qəbul olmuş tələbələr Nuranə Qasımova və Allahverdi Həsənliyə hədiyyələr təqdim ediblər.
Tədbirdə millət vəkilləri Bahar Muradova, Məlahət İbrahimqızı, Sahibə Qafarova, Sevinc Fətəliyeva, Kamilə Əliyeva, Sevinc Hüseynova, Kamran Bayramov, Elşad Həsənov və Şahin İsmayılov iştirak ediblər. Çıxış edən Milli Məclisin vitse-spikeri, millət vəkili Bahar Muradova tələbə adı qazanmış gəncləri təbrik edərək, Azərbaycan dövlətinin təhsil siyasətinin neft kapitalının insan kapitalına çevirmək istiqamətinə yönəldiyini qeyd edib. O, Azərbaycanın hazırki beynəlxalq münasibətlər sistemində hər bir tələbə gəncin xüsusi rol oynadığını bildirib. B.Muradova Bakı Slavyan Universitetini təkcə təhsil sahəsində deyil, Azərbaycanın diplomatik əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayan ali təhsil müəssisəsi kimi qiymətləndirib.  Millət vəkili, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının sədri Şahin İsmayılov yeni tələbə adı qazanan gəncləri öz bilikləri, bacarıqları, əxlaqları ilə cəmiyyətdə nümunə olmağa çağırıb. Ş.İsmayılov Azərbaycan dövlətinin  gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışaraq tələbələri ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etməyə səsləyib.       Sonra söz pedaqoji fakültənin II kurs tələbəsi  Təhminə Yaqubovaya verilib. Tələbə gənc öz təəssüratlarını universitet həyatına yenicə qədəm qoyan həmkarları ilə bölüşüb, BSU-da müəllim və tələbə kontingenti üçün yaradılan sağlam şəraitə görə ölkə başçısına minnətdarlığını bildirib.
BSU-nun nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin birinci sinif şagirdləri Elşad Ağazadə və Məleykə Babayeva universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevaya gül dəstələri bağışlayaraq ilk dərs günü münasibətilə tələbələri şeirlə təbrik ediblər.    Sonra tədbir bədii hissə ilə davam edib. Bədii hissədə BSU-nun “Arzu” rəqs ansambılı qavalla rəqs nümayiş etdirib. Bilik Gününə həsr edilmiş tədbir sonda “Tələbəlik illəri” mahnısının sədaları altında başa çatıb.

В Бакинском славянском университете состоялось мероприятие, посвященное Дню знаний
15 сентября в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось мероприятие, посвященное Дню знаний. В начале мероприятия участники почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили венок к его бюсту в фойе университета. Далее прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева поздравила студентов с началом нового учебного года и пожелала им удачи. Она сообщила, что, согласно указу Общенационального лидера Гейдара Алиева от 9 августа 2001 года, 1 августа отмечается как День азербайджанского языка и алфавита. По указу президента Азербайджана Ильхама Алиева от 21 августа 2004 года во всем Азербайджане 15 сентября торжественно отмечается как праздник «День знаний». По словам Н. Алиевой, по сравнению с предыдущими годами в новом учебном году поток абитуриентов в БСУ увеличился. Студенты, набравшие свыше 600 баллов, выбрали для обучения этот вуз.
Подчеркнув, что в этом году был достигнут самый высокий статистический результат за последние годы, ректор отметила, что они не остановятся на достигнутом и будут воплощать в жизнь новые идеи:
- Наша цель – увеличить научный потенциал университета, добиться новых успехов в сфере обучения и воспитания, подогнать материально-техническую базу под мировые стандарты и, развивая международные связи, применить в нашем вузе самые прогрессивные методы мирового образования.
Н. Алиева сообщила, что за короткое время здание вуза было капитально отремонтировано и предоставлено студентам. Здесь были созданы все необходимые условия для педагогов и студентов, а также для рабочего коллектива.  По ее словам, всех этих успехов они добились благодаря вниманию, проявляемому президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и первым вице-президентом страны Мехрибан Алиевой по отношению к образованию.
После этого выступления ректор БСУ и вице-спикер Милли меджлиса Бахар Мурадова вручили подарки Нуране Гасымовой и Аллахверди Гасанлы – студентам, набравшим свыше 600 баллов.
На мероприятии также приняли участие депутаты Малахат Ибрагимгызы, Сахиба Гафарова, Камила Алиева, Севиндж Гусейнова, Камран Байрамов, Эльшад Гасанов и Шахин Исмайылов.
Между тем Бахар Мурадова поздравила новоиспеченных студентов, и отметила, что образовательная политика Азербайджана направлена на превращение нефтяного капитала в человеческий, при этом каждый студент играет особую роль в нынешней системе международных отношений страны. Она заявила, что БСУ играет важную роль и в области образования, и в сфере развития дипломатических связей Азербайджана.
Председатель Совета молодежных студенческих организаций Азербайджана, народный избранник Шахин Исмайылов, рассказав о внимании и заботе, оказываемой молодежи со стороны государства, призвал первокурсников показывать пример обществу своими знаниями, способностями и нравственностью, активно участвовать в общественно-политической жизни страны.
Далее выступила студентка II курса педагогического факультета Тахмина Ягубова. Она поделилась своими впечатлениями с новоиспеченными студентами и выразила благодарности главе государства за благоприятные условия, созданные в БСУ для преподавателей и студентов.
Ученики первого класса Комплекса школа-лицей при БСУ Эльшад Агазаде и Малейка Бабаева подарили цветы Н. Алиевой и в стихотворной форме поздравили студентов с первым учебным днем.
Далее началась художественная часть мероприятия, в которой ансамбль «Арзу» выступил с танцевальным номером. Мероприятие завершилось под звуки песни «Студенческие годы».