Tanınmış təhsil ekspertləri və KİV nümayəndələri Bakı Slavyan Universitetində olub
İyunun 14-də Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Mətbuat xidmətinin təşkilatçılığı ilə imtahan sessiyasının gedişini izləmək üçün ictimai monitorinq keçirilib. Monitorinq BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyevanın 2016-2017-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasında şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi məqsədilə verdiyi əmrə əsasən təşkil edilib.
Universitetin müxtəlif fakültələrində keçirilən monitorinqdə tanınmış təhsil ekspertlərindən Nadir İsrafilov, Şahlar Əsgərov, Kamran Əsədov,  aparıcı KİV nümayəndələrindən - Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyindən (AzərTac)  Pərvanə İmanova və Roman İsmayılov, “Azad Azərbaycan” qəzetindən Hacı Tofiq Seyidzadə, “İki sahil” qəzetindən Taleh Şahməmmədli, “Azərbaycan müəllimi” qəzetindən Şakir Cəfərov, “Respublika” qəzetindən Ramiz Yusifov,  “Səs” qəzetindən Zümrüd Bayramova, “Yeni Azərbaycan” qəzetindən Nurlan Qələndərli, “Xalq qəzeti”ndən Mehdi Mükərrəmoğlu, SİA Səs informasiya agentliyindən Ruqiyyə Cəfərova, Azadinform Informasiya Agentliyindən Ləman Hüseynzadə, Report Informasiya Agentliyindən Aygün İbrahimova, Media.tv informasiya portalından Əfqan Bəhluloğlu, Moderator.az xəbər portalından Mehman Nəbiyev, BakıPost saytından Nigar Etibar və digər media orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Ekspertləri və media nümayəndələrini ilk növbədə BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qəbul edib. O, 2016-2017-ci tədris illərində BSU-da baş verən yeniliklər, yenidənqurma işləri, universitetdə keçirilən beynəlxalq və respublika konfransları, universitetin rəsmi qonaqları, beynəlxalq müqavilələri barədə ətraflı məlumat verib. N.Əliyeva bildirib ki, 2 may 2017-ci il tarixindən BSU-da yay imtahan sessiyasına start verilib. Bakı Slavyan Universitetində (BSU) imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında təşkil olunmasını, imtahanların gedişinə nəzarət, yarana biləcək münaqişə və şikayətlərin yerində operativ həll edilməsini təmin etmək məqsədi ilə universitetdə fəaliyyət göstərən Valideynlər şurasının, Tələbə Gənclər Təşkilatının, tələbə və magistrantlardan formalaşan “Kölgə kabineti”nin, “Tələbə dünyası” qəzetinin nümayəndələrindən ibarət “Operativ qərargah” yaradılıb.
Nurlana Əliyeva qeyd edib ki, qərargahı yaratmaqda məqsəd imtahanın gedişində obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək, qərargahın fəaliyyəti barədə müəllim, tələbə və valideynlərə vaxtaşırı məlumat vermək, valideynlərin imtahan prosesinin bütün mərhələlərində fəal iştirakını təmin etməkdir.
Sonda qonaqlar Operativ qərargahın işi ilə yaxından tanış olub, qərargah rəhbəri elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov qərargahdakı iş rejimi barədə media və ictimaiyyət nümayəndələrinə ətraflı məlumat verib. R.Novruzov bildirib ki, tələbələr imtahan cavablarını artıq elektron formada rahat qaydada əldə edə bilirlər. Prorektor münaqişəli məsələlərin yerindəcə həll edildiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, o, təhsil haqqını vaxtında ödəməyən tələbələrin ailə vəziyyətinin nəzərə alındığını da qeyd edib.
Monitorinq çərçivəsində 23 qrup üzrə imtahan yazı otaqlarına baxış keçirilib, imtahan prosesinin gedişi ilə əlaqədar tələbələrin  fikirləri, onları maraqlandıran suallar dinlənilib. Media və ictimaiyyət nümayəndələri Beynəlxalq münasibətlər, Pedoqoji, Filologiya, Tərcümə fakültələrinin imtahanlarında iştirak edib, tələbələrlə birbaşa təmasa giriblər.

Известные эксперты по образованию и представители СМИ посетили Бакинский славянский университет
14 июня в Бакинском славянском университете (БСУ) при организации пресс-службы вуза был проведен общественный мониторинг для наблюдения за ходом экзаменационной сессии. Согласно указу ректора БСУ, профессора Нурланы Алиевой мониторинг направлен на обеспечение прозрачности и объективности летней экзаменационной сессии 2016/2017 учебного года.
В мониторинге, проведенном на разных факультетах университета, приняли участие эксперты по образованию Надир Исрафилов, Шахлар Аскеров, Камран Асадов, а также представители СМИ – Парвана Иманова и Роман Исмайылов («АЗЕРТАДЖ»), Гаджи Тофиг Сеидзаде (газета «Азад Азербайджан»), Талех Шахмамедли (газета «Ики сахил»), Шакир Джафаров (газета «Азербайджан муаллими»), Рамиз Юсифов (газета «Республика»), Зюмрюд Байрамова (газета «Сес»), Нурлан Калантарли (газета «Ени Азербайджан»), Мехти Мукаррамоглу («Халг газети»), Ругия Джафарова (информагентство «Сес» - СИА), Ляман Гусейнзаде («АзадИнформ»), Айгюн Ибрагимова (информагентство «Репорт»), Афган Бахлулоглу (Media.tv), Мехман Набиев (Moderator.az), Нигяр Этибар (сайт «BakıPost») и представители других медийных органов.
Экспертов и медийных представителей приняла ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева. Она проинформировала их о новшествах, международных и республиканских конференциях, проведенных в БСУ в 2016/2017 учебном году, официальных гостях и международных договорах вуза. Н. Алиева сообщила, что 2 мая 2017 года в университете началась летняя экзаменационная сессия. С целью организации экзаменационной сессии на основе существующих нормативных документов, наблюдения за ходом экзаменов, оперативного решения возможных споров и жалоб был создан «Оперативный штаб», состоящий из представителей действующего в вузе Родительского совета, Студенческой молодежной организации, «Теневого кабинета», сформированного из студентов и магистрантов, а также «Телебе газети».
Ректор отметила, что целью создания штаба было обеспечить прозрачность и объективность в проведении экзаменов, периодически информировать учителей, студентов и родителей о деятельности штаба, обеспечить активное участие родителей на всех этапах экзаменационного процесса.
Гости познакомились с «Оперативным штабом», от его руководителя, проректора по научной части, профессора Рафига Новрузова получили подробные сведения о режиме его работы. Р. Новрузов сообщил, что студенты могут узнать ответы экзаменов на сайте БСУ. Он отметил, что спорные вопросы решаются на месте. Также учитывается семейное положение студентов, вовремя не оплативших учебу.
В рамках мониторинга был проведен осмотр кабинетов, в которых проходили письменные экзамены 23 групп, также выслушаны мнения и вопросы студентов в связи с ходом экзаменационного процесса. Медийные и общественные представители приняли участие на экзаменах, проведенных на факультетах «Международные отношения и регионоведение», «Педагогика», «Филология и преподавание иностранного языка», «Перевод», и пообщались со студентами.