“Azərbaycan Universitetləri tanıtımı” adlı layihə həyata keçirilib
İyunun 3-də Hədəf Kursları Azadlıq filialının sərgi zalında Azərbaycan Respublikası “Hədəf Kursları” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Universitetlərinin tanıtımı” adlı sərgi təşkil olunub. Layihənin keçirilməsindən məqsəd respublikamızda fəaliyyət göstərən dövlət və özəl universitetləri və orta ixtisas məktəblərini abituriyentlərə tanıtmaq olub.
Tədbiri layihənin təşkilatçısı olan Hədəf Qlobalın rəhbəri t.ü.f.d. Elvin Əliyev açıb. O, çıxışında qeyd edib ki, “hər tədris ilinin sonunda abituriyentlər ali məktəb və ixtisas seçimində müəyyən çətinliklərlə üzləşirlər. Buna səbəb abituriyentlərin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali məktəblər, xüsusən də həmin ali məktəblərdə yeni yaradılan ixtisaslar haqqında yetərli məlumata malik olmamalarıdır. Biz Hədəf Qlobal olaraq abituriyentlərlə ali təhsil ocağı və Orta ixtisas məktəbləri nümayəndələrinin görüşünü təşkil etməyi qərara aldıq. Respublikamızda fəaliyyət göstərən bütün ali məktəblərə layihə ilə bağlı Təşkilat Komitəsi tərəfindən dəvət məktubu göndərilib. Birinci “Azərbaycan Universitetləri tanıtımı”  layihəsində 20–yə yaxın ali təhsil müəssisəsi iştirak edir”.
Layihə Hədəf Qlobalın maliyyə imkanları hesabına həyata keçirilib. İştirakçı təhsil müəssisələri və ziyarətçilər sərgidən ödənişsiz şəkildə yararlanmışlar. Xatırladaq ki, Hədəf Qlobal 2016-cı ildə “Hədəf Şirkətlər Qrupu” tərkibində yaradılıb. Qurumun layihələr və xarici əlaqələr fəaliyyətini həyata keçirir.
“Hədəf Şirkətlər Qrupu”nun baş direktoru f.ü.f.d, dosent Şəmil Sadiqov öz çıxışında sərginin önəmini qeyd edib. Onun fikrincə, bir neçə beynəlxalq təhsil sərgisini nəzərə almasaq, bütün Azərbaycan universitetlərinin iştirakı ilə təşkil olunan tanıtım sərgisi hələki ölkəmizdə keçirilməyib. “Azərbaycan Universitetləri tanıtımı” layihəsini bu istiqamətdə ilk hesab edə bilərik. Xaricdə yaşayan azərbaycanlıların və əcnəbi tələbələrin də ölkəmizdə təhsil ala bilmələri üçün gələcək illərdə “Azərbaycan Universitetləri tanıtımı” layihəsinin  xarici ölkələrdə  də təşkil edilməsi planlaşdırılır.
Sonra “Hədəf Bilik Yarışması -2017” qaliblərinin mükafatlandırılması keçirilib. Qaliblərə sertifikat, diplom və pul mükafatları verilib. Sərgidə iştirak edən Universitet nümayəndələri də mükafatlandırma mərasimində iştirak ediblər.
Sərgidə Bakı Slavyan Universitetinin təmsil olunub. Universitetin təcrübə və məzunların karyera inkişafı şöbəsinin müdiri dosent Yaşar Alxasov tərcümə fakültəsinin tələbələri Fatima Şirinova və Nəzrin Mərdanova ilə BSU-nun sərgidəki pavilyonu qarşısında universitetdəki ixtisaslar haqqında abituriyentlərə və magistraturaya daxil olmaq, ikinci ali təhsil almaq istəyən məzunlara ətraflı məlumat vermiş, onları maraqlandıran sualları cavablandırmışlar.
Layihənin tərəfdaş qurumları - edumap. az, Hədəf Kursları MMC, senet.az, Azərbaycan Elm Assosiasiyası, kitabevim.az mağazalar şəbəkəsi olub.

Project entitled “Promotion of Azerbaijani Universities” was carried out
On June 3, exhibition entitled “Promotion of Azerbaijani Universities” was organized in the exhibition hall of Hadaf Courses, Azadlig branch with the organization of the Republic of Azerbaijan “Hadaf Courses” Limited Liability Company. The aim of project was to promote state and private universities and secondary professional schools functioning at our Republic to entrants.
Project organizer, head of Hadaf Global, Doctor of Philosophy in Medicine Elvin Aliyev opened the event. He noted in his speech that, “At the end of each academic year entrants face certain difficulties in high school and specialty choice. The reason is that they haven’t sufficient information on high schools functioning at our country, especially newly founded specialties at those high schools. We, Hadaf Global decided to organize meeting between entrants and representatives of higher education institutions and Secondary professional schools. An invitation letter on project was sent to all high schools functioning at our Republic by the Organizing Committee. Nearly 20 higher education institutions participate in the first project entitled “Promotion of Azerbaijani Universities”.
Project was carried out due to the financial resources of Hadaf Global. Participant higher education institutions and visitors had benefited from exhibition free of charge. It should be noted that Hadaf Global was established in the “Hadaf Companies Group” in 2016. It carries out projects and foreign relations activity of the organization.
Director General of “Hadaf Companies Group”, Phd, associate professor Shamil Sadigov mentioned the importance of exhibition in his speech. According to him, except few international education exhibitions, promotion exhibition with the participation of all Azerbaijani Universities hasn’t held in our country yet. We can consider the project entitled “Promotion of Azerbaijani Universities” as the first in this direction. It is planned to organize the project entitled “Promotion of Azerbaijani Universities” in foreign countries in the years to come, in order Azerbaijanis living abroad and foreign students can be able to get education.
Then winners of “Hadaf Knowledge Contest-2017” were awarded. Certificates, diplomas and money awards were presented to the winners. University representatives taking part in the exhibition also participated in the awarding ceremony.
Baku Slavic University was represented at the exhibition. Head of the department of practice and career development of graduates of University, associate professor Yashar Alkhasov, students of Translation faculty Fatima Shirinova and Nazrin Mardanova gave detailed information about specialties at University for entrants and graduates who wish to get master’s degree and second education in front of the pavilion of BSU exhibition, answered their questions comprehensively.
Partner organizations of the project were- edumap. az, Hadaf Courses LLC, senet.az, Azerbaijan Science Association, kitabevim.az chain stores.