Azərbaycan və Bolqarıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi BSU-da qeyd olunub
İyunun 1-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycan və Bolqarıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə ABŞ, Ruminya, Macarıstan, Polşa, Ukrayna, Belarus, Türkmənistan və digər ölkələrin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirləri, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Milli Məclisin komissiya sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, Milli Məclisin deputatı Asim Mollazadə, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Mərasim Azərbaycan və Bolqarıstanın Dövlət himinlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva  müstəqil Azərbaycan Respublikası ilə Bolqarıstan Respublikası arasındakı diplomatik  münasibətlərin tarixi baxımdan elə böyük mərhələni əhatə etməsə də, böyük işlərlə yaddaqalan olduğunu vurğulayıb. O, bünövrəsi Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş bu münasibətlərin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən daha da inkişaf etdirildiyini, xalqlarımızın bir-birinə yaxınlaşması sahəsində  ardıcıl olaraq ciddi addımlar atıldığını nəzərə çatdırıb. N.Əliyeva Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Bolqarıstan Respublikasının ayrı-ayrı şəhərlərində həyata keçirilən mədəni quruculuq işləri barədə məlumat verib. Rektor Bakı Slavyan Universiteti ilə Bolqarıstanın ayrı-ayrı ali məktəbləri arasındakı əlaqələrdən, Bolqarıstan Respublikasının birinci vitse-prezidentlərinin BSU-da olmalarından və BSU nümayəndə heyətinin mart ayında Bolqarıstana səfərindən, yüksək səviyyədə qarşılanmalarından danışıb.
Bolqarıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli  səfiri  xanım Maya Xristova çıxış edərək qonaqları salamlayıb, ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin tarixindən  və bugünkü real vəziyyətdən danışıb. O, Azərbaycan xalqının tolerant, multikultural dəyərlərə xüsusi önəm  verən bir xalq olduğunu qeyd edib. Səfir burada dini, irqi, milli fərqlərə yer olmadığını və ölkəmizdə çalışdığı müddətdə belə bir halla qarşılaşmadığını nəzərə çatdırıb. Azərbaycan Respublikasının regionda lider dövlət olduğunu deyən səfir iqtisadi, siyasi sahələrdə olduğu kimi mədəni və təhsil sahəsində də uzun müddətdən bəri davam edən əməkdaşlığın artıq öz bəhrələrini verdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanda bolqar dili və ədəbiyyatı üzrə kifayət qədər  hazırlıqlı mütəxəssis yetişdiyini və Bolqarıstanda da Azərbaycan mədəniyyətini, tarixini, dilini, ədəbiyyatını öyrənən kadrlar hazırlandığını  bildirib.  Səfir bu sahədə əməkdaşlığın bundan sonra daha da inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Sonra söz alan Bolqarıstan Respublikasının energetika nazirinin müavini Yaço Stankov  Avropanın enerji təhlükəsizliyində Azərbaycanın oynadığı rol barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin II Avropa İdarəsinin  rəis müavini Qismət Gözəlov çıxış edərək ölkələrimiz arasındakı iqtisadi, mədəni məsələlər və Avropanın enerji təchizatı layihələrində Azərbaycanın iştirakı barədə danışıb.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib. Bədii hissədə BSU tələbələri və universitet nəzdində Məktəb Lisey Kompleksinin şagirdləri Azərbaycan və bolqar dillərində şeir və mahnılar səsləndirib, rəqs nümayiş etdiriblər.

25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Bulgaria was celebrated at BSU
Deputy Minister of Energy of Bulgaria was the guest of BSU
On June 1, Baku Slavic University (BSU) hosted event on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Bulgaria. Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of USA, Romania, Hungary, Poland, Ukraine, Belarus, Turkmenistan and other countries to Azerbaijan, president of ANAS, academic Akif Alizade, chairman of the Committee of the Milli Majlis, academic Ziyad Samadzade, deputy of Milli Majlis Asim Mollazade, deputy chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Sadagat Gahramanova and other officials participated in the event.
Event started with playing National Anthems of Azerbaijan and Bulgaria.
Rector of Baku Slavic University, professor Nurlana Aliyeva who made an opening speech in the event, highlighted that diplomatic relations between independent Republic of Azerbaijan and Republic of Bulgaria is mentionable with great work although it doesn’t cover a wide stage from historical perspective.
She pointed out that these relations founded by Nationwide Leader Heydar Aliyev are further developed by the head of state Ilham Aliyev, serious steps are consistently taken in the sphere of the rapprochement of our peoples. N.Aliyeva gave information about cultural construction work implemented in various cities of the Republic of Bulgaria on the initiative of the first vice president of the Republic of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva. Rector spoke about relations between Baku Slavic University and various high schools of Bulgaria, visit of the first vice president of the Republic of Bulgaria to BSU, visit of BSU delegation to Bulgaria on March, high level greeting.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Azerbaijan Mrs.Maya Khristova greeted guests by making a speech, spoke about history of relations between our countries and today’s reality. She noted Azerbaijani nation as tolerant, giving special importance to appreciation of multicultural values. Ambassador stated that there is no need for religious, racial, national diversities here and she didn’t face such type of situation while working in our country. Saying that the Republic of Azerbaijan is the leading state in the region, Ambassador mentioned the long-lasting cooperation on economic, political, as well as cultural and educational spheres has already fruited.
She informed that sufficient trained specialists grow on the Bulgarian language and literature in Azerbaijan and cadres are trained who study Azerbaijani culture, history, language, literature in Bulgaria. Ambassador emphasized her hope for further development of cooperation in this field.
Then Deputy Minister of Energy of the Republic of Bulgaria Zhecho Stankov gave information on the role of Azerbaijan in Europe's energy security in his speech.
Deputy Chief of the Second European Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Qismat Gozelov spoke about economic, cultural issues between our countries and participation of Azerbaijan in Europe's energy supply projects.
Event continued with artistic part.BSU students and pupils of School Lyceum Complex functioning at University performed poems and songs in the Azerbaijani and Bulgarian languages, demonstrated dances in the artistic part.