Bakı Slavyan Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Şərqin görkəmli söz ustadı Hafiz Şirazinin qəzəlləri Azərbaycan dilində nəşr olunub
Sənətkarın qəzəlləri ilk dəfə küll halında Azərbaycan oxucusuna təqdim olunur.
Hafiz Şirazinin əsərləri hələ orta çağda dünyaya yayılıb, əlyazma nüsxələri dünyanın ən mötəbər kitabxanalarında qiymətli sənət nümunələri kimi qorunur. Azərbaycanda da bütün zamanlarda bu böyük sənətkara xüsusi mə-həbbət və rəğbətlə yanaşılıb, onun irsi öyrənilib, şeirlərinə nəzirələr yazılıb. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, şairin əsərlərini ilk dəfə toplayıb divan şəklinə salan da orta çağ Azərbaycan şairi Şah Qasım Ənvər (1494-cü ildə vəfat edib) olub.
XX əsrdə Mirzə Ələkbər Sabir, Məhəmməd Hadi kimi nəhəng söz ustalarımız onun yaradıcılığından bəzi poetik nümunələri dilimizə tərcümə edilib. Ancaq Hafiz Şirazi Azərbaycanda nə qədər sevilsə də, onun əsərləri küll halında indiyədək dilimizə çevrilməyib.
Bunun əsas səbəbi Hafiz şeirinin poetik ruhunun, bədii siqlətinin tərcümədə saxlanmasının mütərcimlər üçün çətin olmasıdır. Şairin əsərlərinin tərcüməsi ilə ilk dəfə nisbətən əhatəli  şəkildə tanınmış şərqşünas alim Əbülfəzl Hüseyni məşğul olub. O, şairin 117 qəzəlini, bəzi saqinamələrini, qitələrini, rübailərini, bir məsnəvisini və bir çox şahbeytlərini dilimizə çevirib.
Ancaq onu qeyd etməliyik ki, Hafiz ilk növbədə qəzəl şairidir. Bu qəzəllər onu dünyada tanıdıb, ona "lisan ül-qeyb” təxəllüsü qazandırıb. Onların sayını dəqiqləşdirmək mümkün olmasa da, Seyid Əbdürrəhman Xəlxalinin hazırladığı "Divane-Xacə Hafiz Şirazi” (Tehran 1928) adlı tənqidi mətndə onların sayı 496, Hüseyn Pəjmanın "Divane-Xacə Şəmsəddin Məhəmməd Hafez Şirazi” (Tehran 1939) kitabında isə 581 göstərilib. Bəziləri bu rəqəmi hətta minə çatdırırlar.
Kitabı AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitunun böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyev çapa hazırlayıb.
Nəşrin üstünlüyü ondan ibarətdir ki, burada hər bir qəzəlin sonunda farsca-ərəbcə sözlərin lüğəti verilib, geniş şərh yazılıb. Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva kitaba rəy verib. Kitabın elmi redaktoru, fil.ü.e.d., professor Rafiq Novruzovdur.
Kitab Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli sərancamı ilə elan olunmuş İslam Həmrəyliyi ilinə töhfə olaraq nəşr edilib.

Prominent Eastern word master Hafiz Shirazi’s ghazals were published in Azerbaijani by the decision of the Scientific Council of Baku Slavic University
Master’s ghazals were presented wholly to the Azerbaijani reader for the first time.
Hafiz Shirazi’s works spread over the world in the middle age, copies of manuscripts are protected in the prestigious libraries of the world as precious examples of art. At all times this great master was shown love and respect in Azerbaijan too, his heritage was studied, imitative poems were written to his poems. It should be noted that the first Azerbaijani poet who collected works of poet and designed as selected poems of a poet in the middle age was Shah Gasim Anvar ( died in 1494)
In the XX century our great word masters like Mirza Alakbar Sabir, Mahammad Hadi translated some poetic patterns from his creativity into our language. Although Hafiz Shirazi is loved in Azerbaijan, his works aren’t still wholly translated into our language.
The main reason is the difficulty for translators to keep poetic spirit, art style of Hafiz’s poem in translation. Famous orientalist, scientist Abulfazl Huseyni was the first who dealt with translation of poet’s works.
It should be mentioned that, first of all, Hafiz is a poet of ghazal. These ghazals made him known in the world, he got "lisan ül-qeyb” pseudonym. Although it is impossible to specify their numbers, they are 496 in the critical text "Divane-Xacə Hafiz Şirazi” (Tehran 1928) arranged by Seyid Abdurrahman Khalkhali, 581 in Huseyn Pajman’s book "Divane-Xacə Şəmsəddin Məhəmməd Hafez Şirazi” (Tehran 1939). Some of them reach this number to thousand.
The book was prepared for publication by senior scholar of Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli of ANAS, PhD Ibrahim Guliyev.
The advantage of publication is that vocabulary of Persian-Arabic words is given at the end of each ghazal, extensive commentary was written. Rector of Baku Slavic University, professor Nurlana Aliyeva gave the book reference. Scientific editor of the book is doctor of philology, professor Rafig Novruzov.
The book was published as a contribution to the year of Islamic Solidarity Games declared by order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 10, 2017.