Bakı Slavyan Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Şərqin görkəmli söz ustadı Hafiz Şirazinin qəzəlləri Azərbaycan dilində nəşr olunub
Sənətkarın qəzəlləri ilk dəfə küll halında Azərbaycan oxucusuna təqdim olunur.
Hafiz Şirazinin əsərləri hələ orta çağda dünyaya yayılıb, əlyazma nüsxələri dünyanın ən mötəbər kitabxanalarında qiymətli sənət nümunələri kimi qorunur. Azərbaycanda da bütün zamanlarda bu böyük sənətkara xüsusi mə-həbbət və rəğbətlə yanaşılıb, onun irsi öyrənilib, şeirlərinə nəzirələr yazılıb. Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, şairin əsərlərini ilk dəfə toplayıb divan şəklinə salan da orta çağ Azərbaycan şairi Şah Qasım Ənvər (1494-cü ildə vəfat edib) olub.
XX əsrdə Mirzə Ələkbər Sabir, Məhəmməd Hadi kimi nəhəng söz ustalarımız onun yaradıcılığından bəzi poetik nümunələri dilimizə tərcümə edilib. Ancaq Hafiz Şirazi Azərbaycanda nə qədər sevilsə də, onun əsərləri küll halında indiyədək dilimizə çevrilməyib.
Bunun əsas səbəbi Hafiz şeirinin poetik ruhunun, bədii siqlətinin tərcümədə saxlanmasının mütərcimlər üçün çətin olmasıdır. Şairin əsərlərinin tərcüməsi ilə ilk dəfə nisbətən əhatəli  şəkildə tanınmış şərqşünas alim Əbülfəzl Hüseyni məşğul olub. O, şairin 117 qəzəlini, bəzi saqinamələrini, qitələrini, rübailərini, bir məsnəvisini və bir çox şahbeytlərini dilimizə çevirib.
Ancaq onu qeyd etməliyik ki, Hafiz ilk növbədə qəzəl şairidir. Bu qəzəllər onu dünyada tanıdıb, ona "lisan ül-qeyb” təxəllüsü qazandırıb. Onların sayını dəqiqləşdirmək mümkün olmasa da, Seyid Əbdürrəhman Xəlxalinin hazırladığı "Divane-Xacə Hafiz Şirazi” (Tehran 1928) adlı tənqidi mətndə onların sayı 496, Hüseyn Pəjmanın "Divane-Xacə Şəmsəddin Məhəmməd Hafez Şirazi” (Tehran 1939) kitabında isə 581 göstərilib. Bəziləri bu rəqəmi hətta minə çatdırırlar.
Kitabı AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitunun böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İbrahim Quliyev çapa hazırlayıb.
Nəşrin üstünlüyü ondan ibarətdir ki, burada hər bir qəzəlin sonunda farsca-ərəbcə sözlərin lüğəti verilib, geniş şərh yazılıb. Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva kitaba rəy verib. Kitabın elmi redaktoru, fil.ü.e.d., professor Rafiq Novruzovdur.
Kitab Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli sərancamı ilə elan olunmuş İslam Həmrəyliyi ilinə töhfə olaraq nəşr edilib.

По решению Научного совета Бакинского славянского университета газели известного восточного поэта Хафиза Ширази были изданы на азербайджанском языке
Впервые азербайджанскому читателю предоставляются сборник газелей восточного поэта Хафиза Ширази.
Произведения Хафиза Ширази распространились по всему миру еще в средние века. Рукописи хранятся в известных библиотеках как ценные образцы творчества. В Азербайджане во все времена к великому творцу относились с особой любовью и уважением, многие изучали его наследие и писали подражательные стихи. Следует отметить, что впервые произведения поэта были собраны в диван средневековым азербайджанским поэтом Шахом Гасымом Энвером (умер в 1494 году).
В XX веке наши великие мастера слова Мирза Алекбер Сабир и Мухаммед Хади перевели несколько поэтических образцов из творчества Х. Ширази на азербайджанский язык. Но, как бы ни любили Хафиза Ширази в Азербайджане, до сих пор его произведения не полностью были переведены на азербайджанский язык. Основной причиной являлось то, что переводчикам трудно было передать поэтический дух и художественную ценность стихотворений Хафиза. Впервые переводами произведений поэта занялся ученый-востоковед Абульфаз Хусейнли. Он, перевел на азербайджанский язык 117 газелей, а также некоторые сагинаме, кыта, рубаи, одно двустишие и несколько шахбейтов поэта.
Но, необходимо подчеркнуть, что Хафиз, в первую очередь, являлся автором газелей. Эти газели принесли ему мировую славу, благодаря им он получил псевдоним «lisan ül-qeyb». И, хотя невозможно сказать точное количество газелей, в критическом сборнике «Диван - Хадже Хафиз Ширази» (Тегеран 1928) их число равнялось 496, а в книге Гусейна Паджмани «Диван - Хадже Шамсаддин Мухаммед Хафезе Ширази» (Тегеран 1939) - достигало 581. Некоторые считают, что количество газелей тысяча.
Книга была подготовлена к печати старшим научным сотрудником Института рукописей имени Мухаммеда Физули Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), доктором философии по филологии Ибрагимом Гулиевым.
Преимущество этого издания заключается в том, что в конце каждой газели читателю дается персидско-арабский словарь с подробным толкованием. Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева написала отзыв к книге. Научным редактором труда является доктор филологических наук, профессор Рафиг Новрузов.
Книга была издана в качестве подарка в честь Года исламской солидарности, которым по указу президента Азербайджана Ильхама Алиева от 10 января 2017 года был объявлен 2017 год.