BSU-da “Sonsuz dəhliz” adlı sənədli filmin nümayişi keçirilib
Mayın 8-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) ABŞ və Litvanın birgə istehsalı olan, çoxsaylı mükafatlar qazanmış “Sonsuz dəhliz” adlı sənədli filmin nümayişi keçirilib.
Nümayişdən əvvəl Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşı Cavid Məmmədzadə film barədə iştirakçılara məlumat verib. O qeyd edib ki, 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində hazırlanan “Sonsuz dəhliz” filmi müxtəlif dillərə tərcümə olunaraq ictimaiyyətə təqdim edilib. C.Məmmədzadə litvalı rejissor Aleksandras Brokasın Xocalı faciəsi haqqında çəkdiyi filmin Xocalı faciəsinin şahidi olan litvalı jurnalist Riçard Lapaitisin qətliamdan xilas olmuş hadisə şahidləri ilə görüşlərində lentə alınmış xatirələri əsasında qurulduğunu deyib.
Sonra “Sonsuz dəhliz” sənədli filmi nümayiş olunub.
Təqdimatın sonunda BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru Xanım Sultanova film barədə təəssüratlarını bölüşüb. Universitetdə Xocalı soyqırımı ilə bağlı tez-tez silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdıran X.Sultanova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə çəkilən sənədli filmi dünya ictimaiyyətinin Xocalı soyqırımı barədə düzgün maarifləndirilməsi istiqamətində atılan mühüm addım kimi qiymətləndirib.

Documentary film entitled “Endless corridor” was displayed at BSU
On May 8, joint production of USA and Lithuania, multiple award-winning documentary film entitled “Endless corridor” was displayed at Baku Slavic University (BSU).
Before the display collaborator of Heydar Aliyev Foundation Javid Mammadzade gave participants information about film. He noted that film “Endless corridor” arranged in the framework of international campaign “Justice for Khojaly!” initiated by the Vice President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva was translated into different languages and presented to the public in 2008.
J.Mammadzade said that Lithuanian producer Aleksandras Brokas’s film about Khojaly tragedy is based on memories recorded in the meetings between Lithuanian journalist Richard Lapaitis who was witness of Khojaly tragedy and witnesses who survived the massacre.
Then film “Endless corridor” was displayed.
At the end of presentation Vice rector for Educational Affairs of BSU, Khanim Sultanova shared her impressions on the film. Highlighting a range of events on Khojaly tragedy held frequently at the University, Kh.Sultanova appreciated the documentary film shot on the initiative of Vice President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva as an important step in the direction of right enlightenment of the world community about Khojaly genocide.