Mayın 3-də Rusiyanın tanınmış ictimai-siyasi xadimi, filosof, politoloq, tərcüməçi M.V.Lomonosov adına MDU-nun sosiologiya fakültəsinin Beynəlxalq münasibətlərin sosiologiyası kafedrasının müdir əvəzi, professor Aleksandr Dugin Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) qonağı olub. BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva A.Dugini qəbul edərək universitetin Rusiyanın ali məktəbləri ilə geniş əlaqələri barədə ona məlumat verib. Rektor BSU-da fəaliyyət göstərən mərkəzlər içərisində Rusiya tədris və mədəniyyət mərkəzinin xüsusi fərqləndiyini, həmin mərkəzin Moskva və Peterburqda fəaliyyət göstərən Azərbaycan mərkəzləri ilə geniş əlaqələrə malik olduğunu qeyd edib.
Sonra universitetin konfrans zalında A.Duginin BSU-nun tələbələri və professor-müəlim heyəti, o cümlədən media nümayəndələri ilə görüşü olub.
Rusiyalı politoloq Azərbaycana ikinci dəfə gəldiyini bildirərək ölkəmizin inkişafını, Bakının gözəlliyini xüsusi vurğulayıb.  O, Bakının dünyanın ən inkişaf etmiş paytaxtları ilə bir sırada dayana bilən bir şəhər  olduğunu qeyd edib.
Sonra Aleksandr Dugin auditoriya qarşısında Rusiya-Azərbaycan münasibətləri barədə geniş məruzə ilə çıxış edib. O, Avrasiya modeli əsasında türk və slavyan xalqlarının birgəyaşayışının vacibliyi barədə öz nəzəri mülahizələrini səsləndirib. Professor türk və slavyan xalqlarının özünəməxsusluğunun yalnız Avrasiya prinsipləri çərçivəsində mümkün olmasını dilə gətirib.
Filosof daha sonra öz yeni nəzəriyyəsi barədə dinləyicilərə məlumat verib. O, liberalizm, millətçilik, faşizm kimi ideologiyaların artıq özlərini tükətdiyni bildirib və öz nəzəriyyəsinin dördüncü ümumbəşəri ideologiya olduğunu, bütün əvvəlki nəzəriyyələrin müsbət tərəflərini özündə ehtiva etdiyini qeyd edib.
Mühazirənin sonunda rusiyalı politoloq auditoriyanı maraqlandıran çoxsaylı sualları cavblandırıb.
Aleksnadr Dugin özünün yenicə çap olunmuş kitablarını universitetə hədiyyə edib. BSU rəhbərliyi də Bakı Slavyan Universitetinin 70 illiyinə həsr olunmuş xatirə kitabını qonağa bağışlayıb.

Well-known politician Alexandr Dugin was the guest of BSU
On May 3, well-known political-social figure of Russia, philosopher, politician, translator, substitute chief of the chair of Sociology of International Relations, faculty of Sociology of MSU, professor Alexandr Dugin was the guest of Baku Slavic University (BSU). Rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva received A.Dugin and gave information about wide relations of University with high schools of Russia.  Rector noted that Russian Educational and Cultural Center differs from other centers functioning at BSU, that center has wide relations with Azerbaijani centers functioning at Moscow and Petersburg.
Then A.Dugin met with students and professor- teaching staff of BSU, as well as representatives of the media in the Conference Hall.
Russian politician highlighted his second visit to Azerbaijan, development of our country and especially beauty of Baku. He noted Baku as a city that can stand in the same line with developed capitals of the world.
Then A.Dugin delivered a wide report on Russia-Azerbaijan relations before the audience. He noted his theoretical considerations on importance of coexistence of Turkic and Slavic peoples. Professor said the uniqueness of Turkic and Slavic peoples is possible only in the framework of Eurasian principles.
Philosopher informed about his new theory. He stated that ideologies like liberalism, nationalism, fascism came to an end and his theory is the fourth universal ideology which comprises positive aspects of previous theories.
At the end of the lecture Russian politician answered numerous questions of the audience.
Alexandr Dugin presented his newly published books to University. BSU administration presented the guest commemorative book dedicated to the 70th anniversary of the Baku Slavic University.