BSU təmsilçiləri Slavyan universitetlərinin II Forumunda iştirak ediblər
Bakı Slavyan Universiteti 26-28 aprel 2017-ci il tarixdə Kişinyovda Moldova Respublikası Slavyan Universitetinin təşkilatçılığı və Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun (МФГС) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən Slavyan Universitetlərinin II Forumunda nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub. Tədbirdə Slavyan universitetləri ilə yanaşı, Rusiyanın bir sıra qabaqcıl universitetlərinin, Moldovanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Qüdsi Osmanov da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Forumun keçirilməsində əsas məqsəd MDB ərazisində fəaliyyət göstərən Slavyan universitetlərinin Birlik ərazisində reallaşmaqda olan təhsil, “Şəbəkə universiteti”, o cümlədən ikili diplom layihələrinə daha sıx cəlb olunmaqdan, Slavyan universitetləri arasında mütəmadi olaraq informasiya-məlumat mübadiləsinin təmin edilməsindən, tələbə və müəllim mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılmasından, fəaliyyət göstərdiyi ölkələrin şəraitinə uyğun bu tipli universitetlərin inkişaf perspektivlərinin müəyyən olunmasından və s. ibarətdir.
Plenar iclasda BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, prof. Telman Cəfərov çıxış edərək “Azərbaycan Respublikasında Təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsində həyata keçirilən layihə və islahatlar haqqında məlumat vermiş, ölkədə rusdilli təhsilin genişləndiyi və eləcə də Şərqi Avropa, Balkan ölkələri, yunan-slavyan dünyası ilə Azərbaycanın siyasi-diplomatik, humanitar əlaqələrinin və əməkdaşlığının möhkəmləndiyi bir şəraitdə Bakı Slavyan Universitetinin rolundan və əhəmiyyətindən danışıb.
“Bugünkü keyfiyyətli təhsil sabahın təhsilli elitasıdır” adlı Dəyirmi masada çıxış edən Pedaqoji fakültənin dekanı, “Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatı” jurnalının baş redaktoru prof. Flora Naciyeva BSU-da müxtəlif ixtisaslar üzrə pedaqoji kadr hazırlığı proqramları və təcrübəsindən, xarici universitetlərlə müştərək elmi nəşrlərlə bağlı layihələrdən danışmış, rəhbərlik etdiyi fakültədə “Xarici dil müəllimliyi (rus dili üzrə)” ixtisasında tədrisin xüsusiyyətləri, danışıq kurslarının təşkili barədə məlumat vermişdir.
Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin III kurs tələbəsi, fakültə TEC-in sədri Suqra Miralayeva müxtəlif nominasiyalar üzrə təşkil olunmuş müsabiqələrdə fəallıq göstərmiş, Forumda iştirak edən tələbələr adından “Sputnik Moldova” Teleradio Şirkətində və Mətbuat konfransında çıxış etmişdir. O, “Ölkəmin gələcək müqəddəratı məndən də asılıdır” mövzusunda müsabiqədə iki nominasiya üzrə qalib olub.
Moldova Respublikasında Etnoslararası Münasibətlər Bürosunun binasında keçirilən Bağlanış mərasimində Azərbaycan təmsilçiləri büronun diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılıblar.

BSU representatives took part in Forum II of Slavic Universities
On April 26-28, 2017, Baku Slavic University was represented with delegation in Forum II of Slavic Universities with the organization of Slavic University of the Republic of Moldova in Chisinau and financial support of Interstate Humanitarian Cooperation Foundation (IHCF). Along with Slavic Universities, representatives of a number of leading universities in Russia, corresponding bodies of Moldova, as well as Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova Qudsi Osmanov participated in the event.
It should be noted that the main aim of holding the event consists of being attracted to education, “Network University”, as well as dual diploma projects fulfilled in the Union area of Slavic Universities functioning at CIS, providing information exchange regularly among Slavic Universities, realization of teacher and student exchange programs, determining prospects of these Universities appropriate to condition of countries where they function etc.
Vice rector for Academic affairs, professor Telman Jafarov made a speech in the plenary  session,  gave information about projects and reforms implemented in the institution of higher education which he represents according to “State Strategy on development of Education in the Republic of Azerbaijan”, spoke about the role and importance of Baku Slavic University in condition where education of the Russian language expands in the country, and  as well as  political-diplomatic, humanitarian relations and cooperation  strengthen  between Eastern Europe, Balkan countries, Greek-Slavic world and Azerbaijan.
Dean of the Pedagogical faculty, editor-in-chief of  journal “The Russian language and literature in Azerbaijan”, professor Flora Najiyeva who made a speech in the round table entitled “Today’s high quality education is tomorrow’s educated elite” spoke about training programs  and experience on different specialties in BSU, projects related to joint scientific publications with foreign Universities, peculiarities of teaching in the specialty “ Foreign language teaching (the Russian language)”, gave information on organization of speaking courses.
Third year student of faculty of International Relations and Regional studies, chairman of faculty SSS  (Student Scientific Society) Sugra Miralayeva was active in the competitions organized on various nominations, made a speech in the "Sputnik Moldova" TV and Radio Company and Press Conference on behalf of the students who participate in the forum.
Azerbaijani representatives were awarded diplomas and gifts in the Closing ceremony held in the building of Bureau of Interethnic Relations in the Republic of Moldova.