BSU təmsilçiləri Slavyan universitetlərinin II Forumunda iştirak ediblər
Bakı Slavyan Universiteti 26-28 aprel 2017-ci il tarixdə Kişinyovda Moldova Respublikası Slavyan Universitetinin təşkilatçılığı və Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun (МФГС) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən Slavyan Universitetlərinin II Forumunda nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub. Tədbirdə Slavyan universitetləri ilə yanaşı, Rusiyanın bir sıra qabaqcıl universitetlərinin, Moldovanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Qüdsi Osmanov da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Forumun keçirilməsində əsas məqsəd MDB ərazisində fəaliyyət göstərən Slavyan universitetlərinin Birlik ərazisində reallaşmaqda olan təhsil, “Şəbəkə universiteti”, o cümlədən ikili diplom layihələrinə daha sıx cəlb olunmaqdan, Slavyan universitetləri arasında mütəmadi olaraq informasiya-məlumat mübadiləsinin təmin edilməsindən, tələbə və müəllim mübadiləsi proqramlarının reallaşdırılmasından, fəaliyyət göstərdiyi ölkələrin şəraitinə uyğun bu tipli universitetlərin inkişaf perspektivlərinin müəyyən olunmasından və s. ibarətdir.
Plenar iclasda BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, prof. Telman Cəfərov çıxış edərək “Azərbaycan Respublikasında Təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”na uyğun olaraq təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsində həyata keçirilən layihə və islahatlar haqqında məlumat vermiş, ölkədə rusdilli təhsilin genişləndiyi və eləcə də Şərqi Avropa, Balkan ölkələri, yunan-slavyan dünyası ilə Azərbaycanın siyasi-diplomatik, humanitar əlaqələrinin və əməkdaşlığının möhkəmləndiyi bir şəraitdə Bakı Slavyan Universitetinin rolundan və əhəmiyyətindən danışıb.
“Bugünkü keyfiyyətli təhsil sabahın təhsilli elitasıdır” adlı Dəyirmi masada çıxış edən Pedaqoji fakültənin dekanı, “Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatı” jurnalının baş redaktoru prof. Flora Naciyeva BSU-da müxtəlif ixtisaslar üzrə pedaqoji kadr hazırlığı proqramları və təcrübəsindən, xarici universitetlərlə müştərək elmi nəşrlərlə bağlı layihələrdən danışmış, rəhbərlik etdiyi fakültədə “Xarici dil müəllimliyi (rus dili üzrə)” ixtisasında tədrisin xüsusiyyətləri, danışıq kurslarının təşkili barədə məlumat vermişdir.
Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin III kurs tələbəsi, fakültə TEC-in sədri Suqra Miralayeva müxtəlif nominasiyalar üzrə təşkil olunmuş müsabiqələrdə fəallıq göstərmiş, Forumda iştirak edən tələbələr adından “Sputnik Moldova” Teleradio Şirkətində və Mətbuat konfransında çıxış etmişdir. O, “Ölkəmin gələcək müqəddəratı məndən də asılıdır” mövzusunda müsabiqədə iki nominasiya üzrə qalib olub.
Moldova Respublikasında Etnoslararası Münasibətlər Bürosunun binasında keçirilən Bağlanış mərasimində Azərbaycan təmsilçiləri büronun diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılıblar.

Представители Бакинского славянского университета приняли участие на II Форуме славянских университетов
26-28 апреля 2017 года представители Бакинского славянского университета (БСУ) приняли участие на II Форуме славянских университетов, организованном Славянским университетом Республики Молдова (город Кишинев) при финансовой поддержке Международного фонда гуманитарного сотрудничества. Наряду со славянскими вузами на мероприятии присутствовали представители ведущих университетов России, соответствующих учреждений Молдавии, а также посол Азербайджана в Молдавии Гудри Османов.
Основные цели Форума - реализация единого образовательного пространства славянских университетов, действующих в странах СНГ; привлечение к проекту «Сетевой университет» и программе «Двойной диплом»; обеспечение постоянного обмена информацией между славянскими вузами; претворение в жизнь программы по обмену преподавателями и студентами; определение перспектив развития таких университетов в зависимости от стран, в которых они действуют.
Выступивший на пленарном заседании Форума проректор по учебной части БСУ, профессор Тельман Джафаров рассказал о проектах, реализованных в вузе в соответствии с «Государственной стратегией по развитию образования в Азербайджанской Республике», а также о роли и значении Бакинского славянского университета в условиях расширения русскоязычного образования в стране, укрепления политических, дипломатических, гуманитарных связей и сотрудничества между Азербайджаном и странами Восточной Европы, Балканскими и греко-славянскими странами.
Выступившая на круглом столе на тему «Качество образования сегодня – образованная элита завтра» декан педагогического факультета, главный редактор журнала «Русский язык и литература в Азербайджане», профессор Флора Наджиева проинформировала участников Форума о программе и опыте подготовки педагогических кадров по разным специальностям в БСУ, проектах научных изданий, реализуемых совместно с иностранными вузами, особенностях преподавания по специальности «Преподавание иностранного языка (русский язык)» на факультете педагогики и организации разговорных курсов.
Студентка III курса факультета «Международные отношения и регионоведение», председатель Научного студенческого общества по факультету Сугра Миралаева приняла активное участие на конкурсах в разных номинациях и выступила на пресс-конференции  телерадиокомпании «Спутник Молдавия» от лица студентов, присутствующих на Форуме. Она победила в двух номинациях в конкурсе на тему «Будущее моей страны зависит и от меня».
На церемонии закрытия, проведенной в здании Бюро межэтнических отношений Республики Молдова, представители Азербайджана были награждены дипломами и подарками.