BSU-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan Gəncliyi” mövzusunda Respublika  Elmi Konfransı keçirilib
28 aprel 2017-ci il tarixində Bakı Slavyan Universitetinin Akt zalında BSU və Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Gənclər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyev və akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycan Gəncliyi” mövzusunda magistrant, doktorant və gənc tədqiqatçıların Respublika Elmi Konfransı olub. Mərasimdən əvvəl BSU-nun rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti Fəxri Xiyabanı ziyarət edərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın məzarları önünə gül dəstələri qoyub.
Konfrans Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Mərasimi giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qonaqları konfrans iştirakçılarına təqdim edib. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birinin gənc nəslə diqqət və qayğının artırılması,  respublikamızın ictimai-siyasi həyatında onların fəal iştirakının təmin olunması, yeni nəslin gələcəyin layiqli vətəndaşları kimi formalaşması üçün münbit şəraitin yaradılması olduğunu bildirib. Çıxışının əsas  hissəsini akademik Zərifə Əliyevanın həyat və fəaliyyətinə yönəldən BSU rektoru onun Azərbaycan xalqına əsas ərmağanının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev olduğunu qeyd edib. O, bu gün İlham Əliyevin düşünülmüş və müdrik siyasəti nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə söz sahibi olmasını diqqətə çatdırıb. Təhsilə və elmə yiyələnməyin vacibliyininin Ulu öndər tərəfindən tövsiyə olunduğunu  xüsusi vurğulayan Nurlana Əliyeva mənəvi tərbiyənin gənclərin qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu qeyd edib. Rektor milli dəyərlərimizi, ənənələrimizi, dilimizi, tariximizi yaxşı bilməyən gəncin vətənpərvər ola bilməyəcəyini də qeyd edib. O, hazırkı konfransın məhz belə bir məqsədə xidmət etdiyini vurğulayaraq iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
YAP Gənclər Birliyinin sədri Seymur Orucov çıxışında bu gün dövlətçiliyin inkişafında gənclərə xüsusi önəm verildiyini qeyd edib. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi gənclər siyasətinin Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Sonra Ulu öndərin gənclərə qayğısından bəhs edən video-çarx nümayiş olunub.
Konfransda çıxış edən Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov belə mötəbər tədbirə dəvət edildiyinə görə təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib. O, tədbirdə iştirak edənlərin 95%-nin gənclər olmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. A.Əsgərov çıxışında H.Əliyevin hakimiyyətə gəldiyi ilk gündən gənclərə xüsusi qayğı göstərdiyini, bunun bir nümunəsi kimi 93-cü ilin sentyabrında dahi rəhbərin gənclərlə görüşünü xatırladıb. O, bu gün ölkə başçısının və birinci vitse-prezidentin həmin ənənəni uğurla davam etdirdiklərini, gənclərə dövlət strukturlarında yer verdiklərini qeyd edib.
Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə bir qədər keçmişə qayıdaraq, 1969-cu ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gələndə Azərbaycan gənclərini SSRİ-nin o zamankı nüfuzlu ali məktəblərinə göndərməsini xatırladıb. O özünün Moskva Dövlət Universitetinə göndərilən ilk 4 tələbədən biri olduğunu qeyd edərək qazandığı bütün uğurlara görə Ulu öndərə minnətdarlığını bildirib. M.Abbaszadə 93-cü ildə yeni siyasət kimi tətbiq olunan test üsulunun yaşamasını da Heydər Əliyevin gənclərə xüsusi qayğısı kimi diqqətə çatdırıb.
Gənclər və İdman Nazirinin müavini İntiqam Babayev çıxışında prezident seçkiləri ilə bağlı bəzi xatirələrini yada salıb. O, həmin dövrdə həm Heydər Əliyevin, həm də  Azərbaycan gənclərinin qarışılıqlı şəkildə bir-birlərinə etimad bəslədiklərini xatırladıb. İ.Babayev həmin dövrün gəncləri sırasında özünün də olduğunu bildirib və bu gün estafeti növbəti gəncliyə hazır olduğunu qeyd edib.
Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəlaqdə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral  Ulu öndərin gənclərə böyük önəm verdiyini və bu gün qardaş Türkiyənin də həmin yolla getdiyni vurğulayıb. O, “Bir millət, iki dövlət” şüarının da ilk dəfə məhz H.Əliyev tərəfindən səsləndirildiyini dilə gətirib. Səfir Heydər Əliyevin iki qardaş ölkə arasında tələbə mübadiləsinin əsasını qoyduğunu  deyib.
Sonra BSU-nun tələbəsi, TGT-nin fakültə sədri Ələkbər Mirzəyev konfransla bağlı çıxış edib.
Qeyd edək ki, konfrans 4 bölmədə öz işini davam etdirib. Konfransın bağlanışında bölmə iclaslarının moderatorlarının hesabatları dinlənilib, iştirakçılara sertifikat və diplomlar təqdim edilib.

В Бакинском славянском университете прошла Республиканская научная конференция на тему «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана»
28 апреля 2017 года в актовом зале Бакинского славянского университета (БСУ) прошла Республиканская научная конференция магистрантов, докторантов и молодых исследователей на тему «Гейдар Алиев и молодежь Азербайджана», посвященная памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой. Конференция была организована БСУ совместно с Молодежным объединением партии «Новый Азербайджан». Перед началом мероприятия руководство БСУ с профессорско-преподавательским составом вуза возложили цветы на могилы Общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой в Аллее почетного захоронения.
Открывая конференцию, ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева представила гостей. Она сообщила, что одним из основных направлений многосторонней деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева была молодежь, участие ее в общественно-политической жизни страны, создание условий для формирования молодого поколения как достойных граждан. Основную часть своего выступления она посвятила жизни и деятельности Зарифы Алиевой. Далее она отметила большую роль президента Азербайджана Ильхама Алиева, благодаря мудрой политике которого наша страна имеет право голоса на международной арене. Ректор заявила, что Общенациональный лидер всегда подчеркивал важность получения молодежью образования и приобщения ее к науке. По словам Н. Алиевой, молодежь, не знающая национальных ценностей, традиций, языка, истории своего народа, никогда не будет испытывать патриотические чувства. Сообщив, что данная конференция преследует именно эту цель, она пожелала участникам удачи.
Выступивший на конференции председатель Молодежного объединения партии «Новый Азербайджан» Сеймур Оруджов заявил, что сегодня молодежь занимает особое место в развитии государственности. По его словам, президент Азербайджана Ильхам Алиев успешно претворяет в жизнь молодежную политику Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Далее был показан видеоролик, рассказывающий о заботе, которую проявлял  Общенациональный лидер по отношению к молодежи.
Глава Исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров поблагодарил организаторов конференции за приглашение и был рад, что 95% участников мероприятия составляет молодежь. В своем выступлении он упомянул, что с момента прихода к власти Гейдар Алиев оказывал особое внимание молодежи, и доказательством тому служит встреча Общенационального лидера с молодежью в сентябре 1993 года. А. Аскеров отметил, что в настоящее время глава государства и первый вице-президент успешно продолжают эту традицию, назначая молодых людей на разные должности в государственных структурах.
Председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, обратившись к прошлому, сообщила, что, придя к власти в 1969 году, Гейдар Алиев начал отправлять молодежь Азербайджана учиться в лучшие вузы СССР. Отметив, что является одной из четырех студентов, отправленных учиться в Московский государственный университет, она выразила свою благодарность Общенациональному лидеру за достигнутые ею успехи. М. Аббасзаде также подчеркнула, что переход к тестовой системе в 1993 году был еще одним проявлением заботы Гейдара Алиева в отношении молодежи.
Заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабаев поделился с участниками конференции своими воспоминаниями, связанными с президентскими выборами. Он сообщил, что в тот период между Гейдаром Алиевым и молодежью Азербайджана, в рядах которых был и он сам, существовало взаимное доверие. Сегодня он готов передать эту эстафету следующему поколению.
Чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал сообщил, что Общенациональный лидер придавал огромное значение молодежи, и в настоящее время братская Турция идет по тому же пути. Он заявил, что лозунг «Единая нация, два государства!» впервые прозвучал из уст Гейдара Алиева, что Общенациональный лидер положил начало обмену студентами между двумя странами.
Далее выступил студент БСУ, председатель Студенческой молодежной организации по факультетам Алекбер Мирзоев.
Отметим, что конференция продолжила свою работу в четырех секциях. На закрытии конференции были прослушаны отчеты модераторов секций, а участники были награждены сертификатами и дипломами.