BSU-nun professor-müəllim heyəti DTX-nin Heydər Əliyev adına akademiyasında olub
26 aprel 2017-ci il tarixdə BSU-nun rektoru, professor  Nurlana Əliyevanın rəhbərliyi altında universitetin professor-müəllim heyəti  Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasında yerləşən Ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Şöhrət” muzeyində olmuşlar. Qonaqlar eksponatlarla tanış olmazdan öncə muzeyin önündə dahi şəxsiyyətin büstü önünə əklil qoymuş və xatirə şəkilləri çəkdirmişlər.
Qeyd edək ki, müasir memarlıq üslubunun mütərəqqi cəhətlərini özündə əks etdirən “Şöhrət” muzeyində Heydər Əliyevin nəsillərə nümunə olan, onun bütün yaş dövrünə aid, zəngin informasiya məzmununa malik qiymətli fotoşəkillər  və eksponatlar mühafizə olunur.
Muzeyin eksponat və stendlərində olan unikal sənədlər, arxiv materialları Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini, ömür yolunu, xalqımızın tarixində və taleyində oynadığı misilsiz rolu, o cümlədən həyatının 25 ilini həsr etdiyi dövlət təhlükəsizlik orqanlarındakı iş dövrünü, onun şəxsən həyata keçirdiyi və peşəkarlıq zirvəsinin nümunələri olan əməliyyatlar haqqında məlumatları əks etdirir. Muzeydə dahi şəxsiyyətin zəngin ömür yolunu əks etdirən dəyərli ekspozisiyalar şərti olaraq dörd mərhələyə bölünmüşdür: uşaqlıq və gənclik dövrü; Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarında işlədiyi dövr; ölkəyə rəhbərlik etdiyi və SSRİ kimi nəhəng bir dövlətin siyasi olimpində təmsil olunduğu dövr; müstəqil Azərbaycanın memarı kimi fəaliyyət dövrü.
Dahi şəxsiyyətin valideynlərinin və uşaqlıq şəkillərinin mühafizə olunduğu bölmə böyük yolun başlanğıcı da hesab oluna bilər. Orada nümayiş olunan eksponatlar Ümmummilli liderin böyük yüksəlişə son dərəcə  ağır zəhmət və məşəqqətlər hesabına yiyələndiyini bir daha təsdiq edir. İkinci bölmədə dahi şəxsiyyətin oxuduğu ibtidai məktəb, texnikum, ali təhsil ocağı haqqında qiymətli sənədləri- müxtəlif arayış, atestat diplom və s. əhatə edir.  Burada böyük şəxsiyyətin yalnız əla qiymətlərdən ibarət olan qiymət cədvəlləri də var ki, onlar indiki nəslə əsl nümunə ola bilər.
Muzeyin sonrakı bölmələrində Heydər Əliyevi bacarıqlı bir çekist, təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri, dövlət xadimi, siyasətçi, SSRİ dövlətinin rəhbərliyində təmsil olunan şəxs, müstəqil Azərbaycanın qurucusu və memarı kimi xarakterizə edən sənədlər, fotolar, tarixi əşyalar  və s. nümayiş olunur. Muzeyin maraqlı guşələrindən biri də Ümummilli liderin iş otağının təsvirini verən bölmədir. Burada hətta telefonlar dahi şəxsiyyətin iş otağında olduğu kimi düzülmüşdür. Muzeyin bölmələrində müstəqil Azərbaycan Respublikasının qurucusunun müxtəlif illərdə aldığı orden və medalların, fəxri fərmanların, dövlət mükafatlarının  və s. orijinal və ya surətləri də nümayiş olunur.
Bir sözlə, muzeyə gələnlər burada dahi rəhbərin həyat və fəaliyyəti barədə bütöv, canlı təəssürat ala bilirlər.
BSU-dan gələn nümayəndələr muzeylə tanışlıqdan sonra zalda muzey haqqında qısa filmə baxmışlar.  Qonaqları muzey əməkdaşları ilə bərabər, akademiyanın rəisi Əli Şəfiyev müşaiyət etmişdir. Görüşün sonunda BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva universitetin xatirə kitabına ürək sözlərini yazmışdır.   Orada deyilir: “Biz BSU-nun professor-müəllim heyəti Ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş unikal bir muzeyi ziyarət etməklə böyük bir fəxarət duyğuları yaşadıq. Bir neçə gündən sonra Ulu öndərin anadan olmasının 94-cü ildönümü qeyd olunacaq. Bu böyük tarix ərəfəsində möhtərəm prezidentimizin ətrafında daha möhkəm birləşməyi müqəddəs bir vəzifə bilirik”.

Professor-teaching staff of BSU visited Academy of the State Security Service named after Heydar Aliyev
On April 26, 2017, professor-teaching staff of University led by rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva visited “Şöhrət” museum reflecting Nationwide Leader Heydar Aliyev’s life and activity. Museum is situated in the Academy of State Security Service named after Heydar Aliyev. Before guests got acquainted with exhibits, they placed a wreath before the monument of great personality and took memorable photos.
It should be noted that precious photos and exhibits having rich information on Heydar Aliyev's periods of age which are samples to generations are protected in the “Şöhrət” museum. The museum reflects advanced features of modern architecture.
Unique documents, archival materials in the exhibits and stands of the museum reflect information about Nationwide Leader’s life and activity, way of life, his irreplaceable role in the history and destiny of our nation, as well as a period of 25 years of his life dedicated to the work at State security bodies, operations led by him are models of his professionalism.
Valuable exhibits reflecting great personality’s rich life are conditionally divided into four stages: childhood and adolescence, period when he worked at Azerbaijan Security bodies, period when he ruled the government and was represented in the political olympus of state like USSR; period of activity as the architect of the independent Azerbaijan.
Sections where the photos of great personality’s parents and his childhood are protected can be considered as the beginning of a great way. Demonstrated exhibits prove that Nationwide Leader rose at the expense of extremely hard work and troubles. Second section covers valuable documents- various certificates, diploma certificate etc. of primary school, college, institution of higher education where great personality studied.
Documents, photos, historical objects etc. which characterize Heydar Aliyev as a skillful security officer, chief of the Security Service, public figure, politician, a person who is represented in the USSR administration, founder and architect of independent Azerbaijan are demonstrated in the next sections of the museum. One of the interesting parts of the museum is the section describing Nationwide Leader’s office. Even telephones were arranged as in the great personality’s office.
Original or copies of orders and medals, diplomas, state awards of the founder of independent Azerbaijan got in different years are demonstrated in the sections of the museum.
In other words, those who visit museum can get live impressions on Great Leader’s life and activity.
Representatives of BSU watched short film on museum after getting acquainted with it. Along with the museum staff, head of the Academy Ali Shafiyev accompanied guests. At the end of the meeting rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva wrote her wishes to the memory book of University. It is said: “ We, professor-teaching staff of BSU had a great sense of pride by visiting unique museum dedicated to Great Leader Heydar Aliyev. A few days later 94th birthday anniversary of Great Leader will be marked. On the eve of this great history it is our sacred duty to unite more closely around our honorable president.”