“Post-sovet Azərbaycanında mədəni-milli kimlik”
Aprelin 17-də Bakı Slavyan Universitetində BSU-nun, Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin və Almaniyanın Berlin-Humboldt Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Post-sovet Azərbaycanında mədəni-milli kimlik” mövzusunda elmi konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Konfransın açılışında çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qonaqları salamlayıb, konfransın gündəliyi və qarşıda duran məsələlər barədə məlumat verib. O, Azərbaycanın müstəqillik dönəmində mənəvi dəyərləri bərpa etmək, milli-mədəni kimlik sahəsində mövcud problemləri aradan qaldırmaq istiqamətində ciddi işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Rektor Azərbaycan Respublikasının qurucusu Ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasətinin əsasında məhz milli-mənəvi dəyərlərin dayandığını, azərbaycançılıq ideyasının əsas götürüldüyünü  qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin həmin ənənələri daha da inkişaf etdirdiyini, məhz dövlət başçısının sərancamları ilə milli-mədəni kimlik məsələsinin dövlətçilik siyasətinin tərkib  hissəsinə çevrildiyini qeyd edib. N.Əliyeva konfransın mövzuları barədə qısa məlumat verərək, onun öz işini 3 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəyini bildirib.
BSU-nun prefessoru  Rəhilə Qeybullayeva  konfransın xüsusi layihə üzrə baş tutduğunu və onun növbəti mərhələlərinin də olacağını bildirib. O, konfransda tədqiq olunan mövzuların rəngarəng olduğunu, burada dini dəyərlərdən tutmuş musiqiyədək bir çox mövzuların araşdırıldığını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın humanitar bölməsinin rəhbəri, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək konfransın əhəmiyyətli mövzuya həsr olunduğunu vurğulayıb. O, milli-mədəni kimlik məsələsinin müstəqillik dövründə formalaşmış azərbaycançılıq ideyasının əsasını təşkil etdiyini bildirib. Xəzər Universitetinin rektoru, professor Hamlet İsaxanlı Azərbaycanda milli-mədəni kimlik məsələsinin tarixinə baş vuraraq, onun zaman-zaman dəyişildiyini qeyd edib. O, Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi azərbaycançılıq ideologiyasında milli-mədəni kimliyin xüsusi önəmi barədə məlumat verib.
Daha sonra Berlin-Humboldt Universitetinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri Yeva-Maria Aux və Kembric Universitetinin professoru Çarlz Melvil çıxış ediblər. Qonaqlar belə bir ciddi mövzunun gündəmə gətirilməsinə görə universitet rəhbərliyinə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Konfrans həmin gün öz işini bölmələr üzrə davam etdirib. Xəzər Universitetinin rektoru, professor Hamlet İsaxanlının rəhbərliyi altında keçirilən birinci bölmənin iclasında “Milli kimliklərin dəyişməsi dövrü”, Kembric Universitetinin professoru Çarlaz Melvilin sədrliyi altında keçən ikinci bölmənin iclasında isə “Yeni milli-mədəni kimliklərin formalaşması dövrü” mövzuları müzakirə edilib. Konfransın ikinci günü üçüncü bölmədə “Post-sovet Azərbaycanında tarixi normativlər və mədəniyyət quruculuğu” məsələsi ətrafında diskussiyalar aparılacaq.

“Cultural and national identity in post-Soviet Azerbaijan”
On April 17, opening ceremony of the scientific conference “Cultural and national identity in post-Soviet Azerbaijan” was held at Baku Slavic University with the joint organization of BSU, Cambridge University of Great Britain, Berlin-Humboldt University of Germany.
Making an opening speech, rector of BSU, Professor Nurlana Aliyeva greeted guests, gave information on conference agenda and issues ahead. She brought attention to the significant works done in the direction of restoring moral values, eliminating existing problems in the sphere of cultural and national identity in the independence period of Azerbaijan. Rector noted that national and moral values exactly stand on the base of public policy of Nationwide Leader founder of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev, Azerbaijani ideology is preferred. She mentioned that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev develops those traditions, national and cultural identity has become an integral part of state policy with the President’s decrees. Giving brief information on the conference topics, N.Aliyeva stated that conference will continue its work in 3 sections for 2 days.
Professor of BSU Rahila Geybullayeva informed that conference was realized on special project and it would have next stages. A lot of topics from religious values to music were investigated here.
Then head of the humanitarian section of ANAS, director of Institute of Manuscripts named after M.Fuzuli, academic Teymur Kerimli highlighted in his speech that the conference was devoted to the important issue. He stated that Azerbaijani ideology formed in the independence period is an integral part of national and cultural identity issue. Speaking on the history of national and cultural identity issue, rector of Khazar University, professor Hamlet Isakhanli mentioned its change from time to time.  He gave information about special importance of national and cultural identity in the Azerbaijani ideology determined by Nationwide Leader Heydar Aliyev.
Later chief of the chair of Azerbaijani history of Berlin-Humboldt University Yeva-Maria Aux and professor of Cambridge University Charles Melville made speeches. Guests thanked University administration for bringing such serious issue into agenda. On the second day of the conference discussions will be conducted on “ Historical norms and culture identity in post Soviet Azerbaijan” in the 3rd section.
That day conference continued its work on sections. In the 1st section meeting “ Changing period of national identities” under the guidance of rector of Khazar University, professor Hamlet Isakhanli, in the 2nd section meeting under the chairmanship of  professor of Cambridge University Charles Melville, “The formation of a new era of national and cultural identities” were discussed.