BSU-da “Fitnə” filmi nümayiş olunub
Aprelin 8-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişi ilə hazırlanan, dini radikalizm və bu cərəyanın qurbanlarından bəhs edən “Fitnə” sənədli filminin təqdimatı keçirilib.
Filmin nümayişindən sonra çıxış edən  Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, millət vəkili Mübariz Qurbanlı gəncləri dini radikalizmin təsirlərindən qorumaq sahəsində bu sənədli filmin böyük maarifləndirici əhəmiyyəti olduğunu qeyd edib. Komitə sədri bildirib ki, Dövlət Komitəsi “Fitnə” adlı sənədli filmini gənclərin radikal dini cərəyanların təsiri altına düşməməsi və dini radikalizmin fəsadlarını cəmiyyətin bütün təbəqələrinə çatdırmaq məqsədilə hazırlayıb. Radikalizmlə mübarizə istiqamətində gənclərə bir sıra tövsiyələr verən Mübariz Qurbanlı radikalizmin dini, psixoloji, hüquqi, siyasi və mənəvi tərəflərindən söz açıb. O, filmin davamı olaraq “Şəhadət” adlı filmin çəkiləcəyini də diqqətə çatdırıb, tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva çıxışında bu tipli maarifləndirici filmlərin çəkilməsinin və istiqamətləndirici tədbirlərin daha çox keçirilməsinin önəmini qeyd edib. Rektor Azərbaycanda hökm sürən stabilliyin, dinc yaşayışın önəmini bir daha vurğulayaraq Vətənimizi düşmən tapdağı altında qoyub yad ölkələrə döyüşə gedən gəncləri öz vətənin keşiyində durmağa səsləyib. Nurlana Əliyeva Ulu öndər Heydər Əliyevin kəlamını xatırladaraq deyib: “Mənəviyyat olmayan yerdə heç bir şey yoxdur!”
Sonda tələbələrin “Fitnə” filmi ilə bağlı fikirləri dinlənilib, ən yaxşı çıxış edən tələbəyə “Quran” hədiyyə edilib.

On April 8, presentation of the documentary film “Fitnə” dealing with religious radicalism and victims of this movement ordered by State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan was held at Baku Slavic University (BSU).
Making a speech after the demonstration of film, chairman of State Committee for Work with Religious Organizations, Member of Parliament Mubariz Gurbanli stressed the great enlightening importance of this documentary film in the sphere of protecting young people from the effects of religious radicalism. Chairman of the Committee stated that State Committee made documentary film “Fitnə” in order to avoid the young from falling under the influence of radical religious movements and inform all sections of society on the consequences of religious radicalism. Giving the young some advice, Mubariz Gurbanli spoke about religious, psychological, legal, political and moral aspects of radicalism. He brought attention to the film “Şəhadət” that will be shot as continuation of this film, answered the students’ questions comprehensively.
Rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva, in her speech, mentioned the importance of shooting such kind of enlightening films and holding more events in this direction. Highlighting again the importance of existing stability, peaceful living in Azerbaijan, Rector  appealed to the young to serve for his Motherland who is leaving it under the enemy occupation and going abroad to fight. Reminding National Leader Heydar Aliyev’s word, Nurlana Aliyeva said: “There is nothing apart from morality!”
At the end students’ thoughts on the film “Fitnə” were listened, Quran was presented to the student who made the best speech.