Bakı Slavyan Universiteti tələbələrinin aprel yürüşü
Aprelin 6-da Nəsimi rayon İcra Hakimiyyəti və Yeni Azərbaycan Partiyası Nəsimi rayon təşkilatının təşəbbüsü ilə, rayon ərazisində yerləşən bir neçə universitetin müəllim-tələbə kontingentindən ibarət möhtəşəm yürüş təşkil edilib.
Yürüş ötən ilin aprel döyüşlərində Vətən uğrunda qəhrəmancasına şəhid olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunub.
Yürüşün möhtəşəmliyini xüsusi vurğulamaq üçün qeyd edək ki, Bakı Slavyan Universitetinin təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru Xanım Sultanovanın rəhbərliyi ilə bu aksiyaya təkcə adı çəkilən universitetin 5 fakültəsindən bir neçə müəllimlə yanaşı 450-dən artıq tələbə qatılıb. Yürüş Milli parkda yerləşən "Saat qülləsi" adlanan məkandan saat 12-də start götürərək Bayraq meydanınadək davam edib. Yürüşdə iştirak edən Tibb Universiteti Hərbi tibb fakültəsinin kursantları və digər universitetlərdən olan tələbə-gənclər əllərində üçrəngli Azərbaycan bayrağını dalğalandıraraq yüksək vətənpərvərlik ruhunda olan məşhur "İgid əsgər möhkəm dayan" mahnısını oxuyub, "Şəhidlər ölməz, vətən bölünməz", "Qarabağ bizimdir, bizim olacaq", "Ən böyük əsgər, bizim əsgər" kimi şüarlar səsləndiriblər.
Sonda Bayraq meydanına yetişən gənclərdən biri qəhrəman şəhidlərimizdən bir neçəsinin ad və soyadlarını sanki onların alay komandiri kimi ucadan çağırıb, digər gənclər tərəfindən isə cəm şəkildə "burda!" cavabını alıb. Bununla yürüşdə iştirak edən tələbə-gənclər şəhidlərimizin ölmədiklərini, onların daim bizimlə bir arada olduqlarını vəsf ediblər.

On April 6, grand march with the contingent of teachers and students of several Universities was organized at the initiative of the Nasimi District Executive Power and Nasimi district organization of New Azerbaijan Party.
The march was dedicated to the memory of the martyrs who died at April battles for their native land heroically.
It should be noted that not only teachers of 5 faculties from above mentioned University, but also more than 450 students joined the march under the leadership of vice rector for Educational affairs of Baku Slavic University Khanim Sultanova. Taking a start from the location called “Clock tower” situated in the National Park at 12.00 the march continued to the Flag Square. Students of Military medical faculty of Medical University and students from other Universities sang the famous song   “Brave soldier stay stronger” in the spirit of patriotism waving the tricolor flag of Azerbaijan in their hands, chanted slogans as “Martyrs never die, motherland is indivisible”, ”Karabakh is ours and will be ours”, ”The greatest soldier is our soldier”.
At the end one of the young who reached Flag Square called names and surnames of some martyrs loudly as if called their commander, and got collective answer “here!” by other young people.
Thus students participating in the march expressed that martyrs would never die and would always be with us. The march ended with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.