BSU-da aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olunub
Aprelin 4-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) ötən il 2-6 aprel tarixlərində baş vermiş döyüşlərdə həlak olan şəhidlərin ildönümünə həsr edilmiş “Ordumuz Vətənimizin dayağıdır” adlı anım mərasimi keçirilib. Tədbirin əvvəlində şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra aprel şəhidlərinə aid slayd nümayiş olunub.
Mərasimi giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva ötən il aprel ayında baş vermiş hadisələri yaxın tariximizin həm kədərli, həm də qürurverici səhifəsi adlandırıb. O bildirib ki, həmin hadisələr Azərbaycan ordusunun vətənpərvərlik  ruhunun son dərəcə yüksək olduğunu təsdiqləyib: “Biz bir daha əmin olduq ki, ordumuz Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün torpaqlarımızı qısa müddətdə işğaldan azad etmək qüdrətindədir”.
Sonra N. Əliyeva üzünü gənclərə tutaraq onlara öz tövsiyələrini verib.  O, Vətən sözündən qürurlu bir söz tanımadığını, onun ana qədər müqəddəs olduğunu qeyd edərək, hər bir gəncin öz sahəsində ləyaqətlə çalışmasının vətənə xidmət olduğunu bildirib. N.Əliyeva bu gün ölkəmizdə hökm sürən stabillik və sabitliyin, əmin -amanlığın əvəzsiz bir nemət olduğunu və bunun Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsində ərsəyə gəldiyini qeyd edib.
BSU rektoru gəncləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birliyə səsləyib. O, gənclərə yad ideologiyalara uymamağı tövsiyə edib. N.Əliyeva BSU tələbələrini bu gün cəbhədə vətəni ləyaqətlə qoruyan oğulların vətəndaşlıq estafetini davam etdirməyə çağırıb. Rektor YAP Qadınlar Şurasının sədri kimi aprel döyüşlərindən sonra  Füzuli bölgəsində cəbhədə olarkən əsgərlərimizin soyuğa, şaxtaya baxmayaraq Vətənin keşiyində mətanətlə dayanmasından qürur duyduğunu gənclərin nəzərinə çatdırıb. N.Əliyeva dövlətimizin gənclərə xüsusi etimad göstərdiyini, onlara ən məsul vəzifələri tapşırdığını və tezliklə BSU gənclərinin də onların sırasında olacağını bildirib. O, gənclərin harada olmasından asılı olmayaraq dövlətçiliyə daim sədaqətli olmalarını tövsiyə edib.
Tədbirdə çıxış edən aprel döyüşlərində həvəskar jurnalist kimi fəaliyyət göstərmiş, BSU-nun jurnalsitika fakültəsinin IV kurs tələbəsi, Gənc Jurnalistlər Klubunun sədri Xəyal İbrahimzadə aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan ordusunun düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirməsindən, qəhrəman oğullarımızın döyüşlərdə göstərdiyi şücaətdən danışıb, işğal altında olan torpaqlarımızın yaxın zamanda azad ediləcəyini əminliklə bildirib.
Mərasimdə Tofiq Şahmuradovun müəllifi olduğu “Döyüş gündəliyi- Talış” adlı film nümayiş etdirilib.
Qarabağ müharibəsi iştirakçısı, polis mayoru Aida Şirinova çıxışında nümayiş olunan “Döyüş gündəliyi- Talış” filmi ilə bağlı təssüratlarını iştirakçılarla bölüşüb, aprel qələbəsini xalqımızın qəhrəmanlıq səlnaməsi adlandırıb. Aida Şirinova özünün yazdığı ”Ey şəhid qardaşlarım!” şeirini səsləndirib.

В Бакинском славянском университете была отмечена годовщина апрельских боев
4 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла поминальная церемония «Наша армия – опора нашей Родины», посвященная годовщине шехидов, погибших в боях 2-6 апреля прошлого года. Мероприятие началось минутой молчания в память о шехидах. Далее был показан слайд.
Выступившая на церемонии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева назвала апрельские бои печальной, но, в то же время, достойной гордости страницей нашей истории. Н. Алиева сообщила, что произошедшие события показали, какой высокий дух патриотизма царит в азербайджанской армии: «Мы еще раз убедились, что по приказу Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева азербайджанская армия способна за короткое время освободить захваченные территории».
Затем ректор обратилась к молодежи. Она отметила, что слово «Родина» так же священно, как и слово «мама», и каждый человек, достойно выполняющий свои обязанности на рабочем месте, тем самым служит Родине.  По ее словам, стабильность и благополучие, царящие сегодня в Азербайджане, являются бесценным даром, который мы получили в результате политики Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Нурлана Алиева призвала студентов объединиться вокруг президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и не поддаваться идеологиям других стран, принять гражданскую эстафету у сынов нашей Родины, достойно защищающих ее границы. Как председатель Совета женщин «Новой партии» Азербайджана, ректор довела до сведения студентов, что она гордится солдатами, которые после апрельских боев, несмотря на холод, продолжают мужественно защищать границу в Физулинском районе. Она сообщила, что наше государство выказывает особое доверие к молодежи, назначает их на ответственные должности, и студенты БСУ скоро войдут в их ряды. Н. Алиева посоветовала молодым людям всегда оставаться верными государственности независимо от места проживания.
Выступивший на мероприятии студент IV курса факультета журналистики БСУ, председатель Клуба молодых журналистов, принявший участие в апрельских боях в качестве журналиста-любителя Хаял Ибрагимзаде рассказал о сокрушительных ударах, которые азербайджанская армия обрушила на врага, о доблести наших сыновей-героев во время апрельских боев, а также выразил уверенность в скором освобождении наших захваченных территорий.
На церемонии был показан фильм «Дневник боев - Талыш», автором которого является Тофиг Шахмурадов.
В своем выступлении участница карабахской войны, майор полиции Аида Ширинова поделилась впечатлениями, полученными от просмотра фильма «Дневник боев - Талыш», назвала апрельскую победу героической летописью нашего народа, а также прочитала стихотворение собственного сочинения «Эй, мои братья-шехиды!»