BSU-da aprel döyüşlərinin ildönümü qeyd olunub
Aprelin 4-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) ötən il 2-6 aprel tarixlərində baş vermiş döyüşlərdə həlak olan şəhidlərin ildönümünə həsr edilmiş “Ordumuz Vətənimizin dayağıdır” adlı anım mərasimi keçirilib. Tədbirin əvvəlində şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra aprel şəhidlərinə aid slayd nümayiş olunub.
Mərasimi giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva ötən il aprel ayında baş vermiş hadisələri yaxın tariximizin həm kədərli, həm də qürurverici səhifəsi adlandırıb. O bildirib ki, həmin hadisələr Azərbaycan ordusunun vətənpərvərlik  ruhunun son dərəcə yüksək olduğunu təsdiqləyib: “Biz bir daha əmin olduq ki, ordumuz Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün torpaqlarımızı qısa müddətdə işğaldan azad etmək qüdrətindədir”.
Sonra N. Əliyeva üzünü gənclərə tutaraq onlara öz tövsiyələrini verib.  O, Vətən sözündən qürurlu bir söz tanımadığını, onun ana qədər müqəddəs olduğunu qeyd edərək, hər bir gəncin öz sahəsində ləyaqətlə çalışmasının vətənə xidmət olduğunu bildirib. N.Əliyeva bu gün ölkəmizdə hökm sürən stabillik və sabitliyin, əmin -amanlığın əvəzsiz bir nemət olduğunu və bunun Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsində ərsəyə gəldiyini qeyd edib.
BSU rektoru gəncləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birliyə səsləyib. O, gənclərə yad ideologiyalara uymamağı tövsiyə edib. N.Əliyeva BSU tələbələrini bu gün cəbhədə vətəni ləyaqətlə qoruyan oğulların vətəndaşlıq estafetini davam etdirməyə çağırıb. Rektor YAP Qadınlar Şurasının sədri kimi aprel döyüşlərindən sonra  Füzuli bölgəsində cəbhədə olarkən əsgərlərimizin soyuğa, şaxtaya baxmayaraq Vətənin keşiyində mətanətlə dayanmasından qürur duyduğunu gənclərin nəzərinə çatdırıb. N.Əliyeva dövlətimizin gənclərə xüsusi etimad göstərdiyini, onlara ən məsul vəzifələri tapşırdığını və tezliklə BSU gənclərinin də onların sırasında olacağını bildirib. O, gənclərin harada olmasından asılı olmayaraq dövlətçiliyə daim sədaqətli olmalarını tövsiyə edib.
Tədbirdə çıxış edən aprel döyüşlərində həvəskar jurnalist kimi fəaliyyət göstərmiş, BSU-nun jurnalsitika fakültəsinin IV kurs tələbəsi, Gənc Jurnalistlər Klubunun sədri Xəyal İbrahimzadə aprel döyüşləri zamanı Azərbaycan ordusunun düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirməsindən, qəhrəman oğullarımızın döyüşlərdə göstərdiyi şücaətdən danışıb, işğal altında olan torpaqlarımızın yaxın zamanda azad ediləcəyini əminliklə bildirib.
Mərasimdə Tofiq Şahmuradovun müəllifi olduğu “Döyüş gündəliyi- Talış” adlı film nümayiş etdirilib.
Qarabağ müharibəsi iştirakçısı, polis mayoru Aida Şirinova çıxışında nümayiş olunan “Döyüş gündəliyi- Talış” filmi ilə bağlı təssüratlarını iştirakçılarla bölüşüb, aprel qələbəsini xalqımızın qəhrəmanlıq səlnaməsi adlandırıb. Aida Şirinova özünün yazdığı ”Ey şəhid qardaşlarım!” şeirini səsləndirib.

The anniversary of April battles was marked at BSU
On April 4, commemoration ceremony “Our army is bulwark of our motherland” dedicated to the anniversary of martyrs who died at April 2-6 battles last year was held at Baku Slavic University (BSU). At the beginning of the event memory of martyrs was commemorated with a minute of silence. Then a slide on April martyrs was displayed.
Making an opening speech rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva called the events happened on April last year both sad and proud pages of our recent history. She stated that those events proved extremely high patriotic spirit of the Azerbaijani Army: “ We have been once again sure that our army has power to release all our occupied territories in a short period of time by order of Supreme Commander-in-Chief.”
Then N.Aliyeva gave her advice to the young. She noted that there is not any proud word like Motherland and it is as sacred as mother. N.Aliyeva mentioned that prevailing stability in our country was an irreplaceable blessing and it became possible as a result of Nationwide Leader Heydar Aliyev’s far-sighted policy.
Rector of BSU called the young for close unity around President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. She advised the young not to follow strange ideology. N.Aliyeva called BSU students to continue the citizenship relay of soldiers protecting motherland with dignity in the front. Rector expressed her proud to soldiers protecting bravely Motherland despite of cold and frost when she was in Fuzuli frontline as a chairman of Women’s Council of NAP after April battles. N.Aliyeva stated that our country shows special trust to the young and gives them the most responsible positions and soon BSU students will also be among them. She advised the young to be loyal wherever they are.
Fourth year student of the faculty of Journalism of BSU, chairman of Young Journalists’ Club Khayal Ibrahimzade who functioned at April battles as an amateur journalist spoke about crushing blows to the enemy by the Azerbaijani army during April battles, braveness of our heroic sons, said that our occupied territories will be released in the near future.
The film “ Fighting diary- Talish” authored by Tofig Shahmuradov was displayed in the ceremony.
Participant of Karabakh war, police major Aida Shirinova shared her impressions on the film “ Fighting diary- Talish”, called April victory as a heroic chronicle of our nation. Aida Shirinova narrated poem “Our martyred brothers” written by her.