Aprelin 1-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) “Müasir tərcüməşünaslığın və mədəniyyətşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda tələbə və magistrantların respublika elmi konfransı keçirilib. Tədbirin əvvəlində Dövlət himni səsləndirilib.
Konfransı giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva konfransın mahiyyəti barədə danışıb. Rektor qeyd edib ki, konfransın məqsədi gənclərin müasir dövrdə Azərbaycanşünaslığın inkişafı və dünya ölkələrində Azərbaycan dilinin tədrisi ilə bağlı məsələlərin tədqiqinə cəlb edilməsidir. Tərcümə fakültəsinin təşkil etdiyi konfransı yüksək qiymətləndirən  professor Nurlana Əliyeva vurğulayıb ki, tərcüməşünaslıq elminin kökündə multikultural dəyərlər dayanır. Multikulturalizmin hökm sürdüyü Bakı Slavyan Universitetində belə konfransların ənənəvi olaraq keçirildiyini deyən N.Əliyeva konfransın gələcək tərcüməçilərimiz üçün  böyük təcrübə olduğunu diqqətə çatdırıb, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Çıxış edən elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov tərcüməşünaslıq elminin bütün elmləri özündə ehtiva etdiyini qeyd edib. Prorektor tərcüməşünaslığın peşəkarlıq tələb etdiyini, bu konfransın gənclərin bilik və bacarıqlarının ortaya çıxarılması üçün mühüm şans olduğunu deyib. O, eyni zamanda konfransın tərcümə fakültəsi ilə yanaşı silsilə olaraq digər fakültələr arasında da keçiriləcəyini, müxtəlif mövzuları əhatə edəcəyini vurğulayıb.
Sonra BSU-nun Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) sədri Aygün Mahmudova elmi konfransın işi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. O, qeyd edib ki, konfrans respublikanın 12 ali məktəbini (Bakı Slavyan Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası , Azərbaycan Dillər Universiteti , AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı) əhatə edir. TEC sədri bildirib ki, konfras öz işini 5 bölmə üzrə davam etdirəcək. Bölmələrdə iştirak edən tələbə və magistrantlara sertifikatlar, fərqlənən iştirakçılara isə diplomlar təqdim ediləcək.
Konfransda BDU-nu təmsil edən Aynur Mustafayeva, M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının magsitrantı Bəhruz Səmədov, BSU-nu təmsil edən Fatimə Zeynalova, GDU-dan Xanım Əmiraslanova hazırladıqları mövzular barədə məlumat verərək gənclər üçün yaratdığı şəraitə görə BSU rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Konfransın gedişində müxtəlif universitetlərin tələbə və magistrantlarının iştirakı ilə elmi diskussiyalar, seminarlar, çıxış etdikləri aktual mövzular ətrafında müzakirələr və  fikir mübadilələri aparılıb. Plenar iclasda iştirak edən tələbə və magistrantlar BSU ilə yaxından tanış olublar. Bölmələr üzrə məruzələr dinlənilib, fərqlənən tələbələrə konfransın sonunda rektor tərəfindən diplomlar təqdim edilib.

В Бакинском славянском университете была проведена научная конференция
1 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла Республиканская научная конференция студентов и магистрантов на тему «Актуальные проблемы современного переводоведения и культуроведения». В начале конференции прозвучал государственный гимн Азербайджана.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева рассказала о научной значимости конференции, о привлечении молодежи к исследованию проблем развития азербайджановедения в современную эпоху и обучении азербайджанскому  языку в разных странах мира. Профессор Нурлана Алиева высоко оценила конференцию, организованную факультетом перевода, и подчеркнула, что основу науки о переводоведении составляют мультикультурологические ценности. Н.Алиева сказала, что в БСУ, где мультикультурализм занимает особое место, традиционно проводятся такие конференции, которые являются большой практикой для будущих переводчиков, и пожелала удачи в работе конференции.
Выступивший с речью проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов сообщил, что наука о переводоведении объединяет в себе другие науки. Проректор заметил, что переводоведение требует мастерства, и эта конференция предоставляет молодежи уникальный шанс выявить свои знания и способности. Он также отметил, что эта конференция будет проводиться на других факультетах и охватывать разные темы.
Далее подробную информацию о работе конференции участникам дала председатель Научного общества студентов (НОС) БСУ Айгюн Махмудова. По ее словам, конференция охватывает 12 вузов: БСУ, Бакинский государственный университет, Государственную академию управления при Президенте Азербайджанской Республики, Азербайджанский университет языков, Институт истории имени А. Бакиханова НАНА, Азербайджанский государственный университет культуры и искусства, Азербайджанский государственный педагогический университет, Азербайджанскую академию наук и социальных отношений, Сумгайытский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Бакинский филиал Московского государственного университета имени М. Ломоносова.
А. Махмудова сказала, что конференция продолжит свою работу в 5 секциях. Участвующие в них студенты и магистранты получат сертификаты, а отличившиеся участники будут награждены дипломами.
Студентка БГУ Айнур Мустафаева, магистрант Бакинского филиала МГУ им. М.Ломоносова Бахруз Самедов, студентка БСУ Фатима Зейналова, студентка Гянджинского госуниверситета Ханым Амирасланова рассказали о подготовленных ими тезисах и выразили благодарность руководству БСУ за предоставленную им возможность.
Во время конференции с участием студентов и магистрантов разных вузов были проведены научные дискуссии и семинары, подробно обсуждались актуальные темы их выступлений, состоялся обмен мнениями.
Участники пленарного заседания - студенты и магистранты, ближе познакомились с университетом. Были прослушаны доклады по секциям, и в конце конференции ректор наградила отличившихся студентов дипломами.