BSU-da Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bu gün Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Qan yaddaşımız” adlı anım mərasimi keçirilib. Əvvəlcə qətlə yetirilmiş günahsız insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva 31 mart 1918-ci il tarixində baş vermiş qanlı hadisənin ermənilərin azərbaycanlıların əleyhinə törətdikləri cinayət olduğunu və bu tarixin bizim yaddaşımızdan heç vaxt silinməyəcəyini nəzərə çatdırıb. Tarix boyu Azərbaycana qarşı yönələn erməni vəhşiliklərindən, azərbaycanlıların kütləvi surətdə doğma yurdlarından sürgün edilməsindən danışan  rektor 1998-ci il soyqırımına Ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi siyasi rəng verildiyini bildirib. Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətində gənclərin rolunu xüsusi vurğulayan Nurlana Əliyeva aprelin 5-də  şəhidlərin xatirəsinə həsr olunacaq yürüşdə BSU-nun 300-dən çox tələbəsinin iştirak edəcəyini deyib.
Tədbir çərçivəsində mərhum kinorejissor, BSU-nun jurnalistika və Azərbaycan filologiyası fakültəsinin müəllimi Ələkbər Muradovun “Yaddaşın rəmzi” sənədli filminin nümayişi olub.
Sonra Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının dosenti Sadir Məmmədovun “31 mart soyqırımı”, Beynəlxalq münasibətlər və ölkəşünaslıq kafedrasının dosenti Şəhla Nurizadənin “Quba soyqırımı memorialı kompleksinin tarixi araşdırmaları”, III kurs tələbəsi Sahib Gülməmmədovun “31 mart soyqırımı insanlıq əleyhinə yönəlmiş qəddar cinayətdir” adlı məruzəsi dinlənilib. Çıxışçılar soyqırımla bağlı vacib faktları açıqlayaraq gənc nəsli öz tarixi keçmişini unutmamağa səsləyiblər.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное геноциду
Сегодня в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Память крови», посвященное памяти жертв геноцида.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева, сообщила, что кровавая трагедия, произошедшая 31 марта 1918 года, является преступлением армян против азербайджанцев, и этот факт в истории никогда не сотрется из нашей памяти.
Говоря о том, что на протяжении всей истории мы наблюдаем зверства армян по отношению к Азербайджану, а также массовую ссылку азербайджанцев из родных земель, ректор добавила, что в 1998 году указом Общенационального лидера Гейдара Алиева 31 марта был объявлен Днем геноцида азербайджанцев.
Отметив особую роль молодежи Бакинского славянского университета в пропаганде правды об Азербайджане, Нурлана Алиева сообщила, что 5 апреля более 300 студентов вуза примут участие в шествии, посвященном шехидам апрельских событий.
В рамках мероприятия был показан документальный фильм покойного кинорежиссера, педагога факультета журналистики и азербайджанской филологии БСУ Алекбера Мурадова «Символ памяти».
Далее были выслушаны доклады доцента кафедры «Дипломатия и зарубежная политика» Садира Мамедов «Геноцид 31 марта», доцента кафедры «Международные отношения и регионоведение» Шахлы Нуризаде «Исторические исследования мемориального комплекса губинского геноцида» и студента III курса Сахиба Гюльмамедов «31 марта - жестокое преступление против человечества». Выступления, раскрывая важные факты геноцида, призвали молодое поколение не забывать свое прошлое.