BSU-da Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Bu gün Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş “Qan yaddaşımız” adlı anım mərasimi keçirilib. Əvvəlcə qətlə yetirilmiş günahsız insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva 31 mart 1918-ci il tarixində baş vermiş qanlı hadisənin ermənilərin azərbaycanlıların əleyhinə törətdikləri cinayət olduğunu və bu tarixin bizim yaddaşımızdan heç vaxt silinməyəcəyini nəzərə çatdırıb. Tarix boyu Azərbaycana qarşı yönələn erməni vəhşiliklərindən, azərbaycanlıların kütləvi surətdə doğma yurdlarından sürgün edilməsindən danışan  rektor 1998-ci il soyqırımına Ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi siyasi rəng verildiyini bildirib. Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətində gənclərin rolunu xüsusi vurğulayan Nurlana Əliyeva aprelin 5-də  şəhidlərin xatirəsinə həsr olunacaq yürüşdə BSU-nun 300-dən çox tələbəsinin iştirak edəcəyini deyib.
Tədbir çərçivəsində mərhum kinorejissor, BSU-nun jurnalistika və Azərbaycan filologiyası fakültəsinin müəllimi Ələkbər Muradovun “Yaddaşın rəmzi” sənədli filminin nümayişi olub.
Sonra Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının dosenti Sadir Məmmədovun “31 mart soyqırımı”, Beynəlxalq münasibətlər və ölkəşünaslıq kafedrasının dosenti Şəhla Nurizadənin “Quba soyqırımı memorialı kompleksinin tarixi araşdırmaları”, III kurs tələbəsi Sahib Gülməmmədovun “31 mart soyqırımı insanlıq əleyhinə yönəlmiş qəddar cinayətdir” adlı məruzəsi dinlənilib. Çıxışçılar soyqırımla bağlı vacib faktları açıqlayaraq gənc nəsli öz tarixi keçmişini unutmamağa səsləyiblər.

Event on the Day of Genocide of Azerbaijanis has been held at BSU
Today commemoration ceremony “Bloody memory” dedicated to the Day of Genocide of Azerbaijanis has been held at Baku Slavic University (BSU). First of all memory of the killed innocent people has been commemorated with a minute of silence.
Making a speech rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva has noted that bloody incident taking place on March 31, 1918, is a crime committed by Armenians against Azerbaijanis and we shall never forget this history. Speaking about Armenian atrocities against Azerbaijanis throughout the history, mass deportation of Azerbaijanis from their native lands, rector has stated that the genocide was given a political color as the Day of Genocide of Azerbaijanis with Nationwide Leader Heydar Aliyev’s Decree. Highlighting a special role of the young in the direction of promoting the truth about Azerbaijan at Baku Slavic University, Nurlana Aliyeva has said that more than 300 students of BSU will take part in the march dedicated to the memory of martyrs on April 5.
During event the late film director, teacher of the faculty of Journalism and Azerbaijani philology Alakbar Muradov’s documentary film “The symbol of memory” has been shown.
Then  associate professor of the chair of Diplomacy and Foreign policy Sabir Mammadov’s “March 31 – Genocide”, associate professor of the chair of International Relations and Country Study Shahla Nurizadeh’s “Historical researches of Guba Genocide Memorial Complex”, third year student Sahib Gulmammadov’s “ March 31- brutal crime against humanity” reports have been listened. Revealing important facts on genocide, reporters have called young generation not to forget their history.