BSU rəhbərliyi Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Milli Kitabxanada
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru, professor Nurlana Əliyevanın rəhbərliyi ilə Bolqarıstanda səfərdə olan nümayəndə heyəti martın 21-də "Müqəddəs Kiril və Mefodiy" adına Milli Kitabxananın direktoru, dosent Krasimira Aleksandrova ilə görüşüb, kitabxana ilə yaxından tanış olub.
Azərbaycanlı qonaqları kitabxananın yaranma tarixi, bolqar dilində çoxsaylı qədim kitablar və yeni nəşr olunmuş çağdaş ədəbiyyatla tanış edən K.Aleksandrova mütaliə etməyin faydalarından danışıb. BSU nümayəndələrinə qədim kitabların oxunmağa yararlı vəziyyətdə saxlanılması üçün kitabxanada istifadə olunan xüsusi dezinfeksiya qurğusu barədə ətraflı məlumat verib.
Professor Nurlana Əliyeva BSU-da fəaliyyət göstərən əsas kitabxana, o cümlədən Bolqar dili mədəniyyəti və mədəniyyəti mərkəzinin kitabxanası barədə söz açıb. Rektor bildirib ki, BSU-da bolqar dilini öyrənən gənclərin bu dildə olan kitablara, bədii və elmi ədəbiyyata təlabatı yüksəkdir. Kitabların BSU-da saxlanılma qaydası, burada olan müxtəlif tipli kitablar barədə danışan Nurlana Əliyeva gənclərin mütaliə probleminin olması mövzusuna da toxunub.
Qarşılıqlı maraq doğuran görüşün sonunda kitabxananın direktoru Bakı Slavyan Universitetinə "Müqəddəs Kiril və Mefodiy" adına Milli Kitabxana adından bolqar dilində müxtəlif kitablar hədiyyə edib.

BSU administration in the National Library named after St Cyril and St Methodius
On March 21, the delegation led by the rector of Baku Slavic University (BSU), professor Nurlana Aliyeva met with director of the National Library named after St Cyril and St Methodius, associate professor Krasimira Alexandrova, got closely acquainted with the library.
Acquainting Azerbaijani guests with history of the library, numerous ancient books in Bulgarian and newly published contemporary literature, K.Alexandrova spoke about the benefits of reading. She gave detailed information about special disinfection facility used in the library for keeping ancient books available to read.
Professor Nurlana Aliyeva spoke about the main library and the library of the Bulgarian language and Cultural Center functioning at BSU. Rector stated that demand to the books, fiction and scientific literature is high among the students learning Bulgarian at BSU. Speaking about the rule of keeping books in BSU, different kinds of books, Nurlana Aliyeva also touched upon the issue of reading problem of youth.
At the end of the meeting which had mutual interest, director of the library presented different books in Bulgarian to Baku Slavic University on behalf of the National Library named after St Cyril and St Methodius.