Rusiyanın ilk və yeganə dövlət katibi BSU-da olub
Görkəmli dövlət xadimi, Rusiya Federasiyasının birinci və yeganə dövlət katibi, 2010-cu ildən Moskva Beynəlxalq Universitetinin politosofiya və fəlsəfə elmləri kafedrasının müdiri Gennadi Eduardoviç Burbulis Bakı Slavyan Universitetinin qonağı olub.  Qonağı universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyeva qarşılamış və universitetin Rusiya Fedarasiyasının ali məktəbləri ilə əlaqələrindən, tələbə-müəllim mübadilələrindən, BSU-da rus dili və ədəbiyyatının tədrisindən, universitetdə fəaliyyət göstərən Rusiya Mədəniyyət Mərkəzininn həyata keçirdiyi tədbirlərdən danışıb. O, hazırda BSU-nun Rusiyan Federasiyasının 27 ali məktəbi ilə çox sıx əlaqələrə malik olduğunu, həmin ali məktəblərin bir çoxunda Azərbaycan mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. N.Əliyeva Bakı Slavyan Universitetində multikultural dəyərlərə xüsusi önəm verildiyini, tələbələrin humanist, insanpərvərlik  ruhunda tərbiyə edilməsinin universitetin müəllim-professor heyətinin başlıca məqsədi olduğunu vurğulayıb.
Gennadi Eduardoviç Burbulis ölkələrimiz arasında mehriban dostluq və qonşuluq münasibətlərinin bərqərar olmasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən danışaraq  bu siyasətin bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini  deyib. O, BSU-da bütün slavyan dünyasının təmsil olunmasının Azərbaycanın Avropaya inteqrasiya prosesində ciddi əhəmiyyət kəsb etdiyini və qazanılan uğurlarda bunun xüsusi payı olduğunu dilə gətirib. Qonaq Azərbaycan Respublikasının hazırda Qafqaz və Orta Asiya regionları ilə əlaqələrin siyasi və iqtisadi mərkəzinə çevrilməkdə olduğunu da qeyd edib. G.E.Burbulis elm və texnologiyanın hazırkı inkişaf mərhələsində hər bir insanın planetimiz üçün narahatlıq keçirməyə borclu olduğunu söyləyib: “Ölkələr və xalqlar arasında dialoq və qarşılıqlı anlaşma başlıca şərtdir.  Soyuq və qaynar müharibələr bəşəriyyəti fəlakətə sürükləyir, güc yolu ilə heç bir problemi həll etmək mümkün deyil”.
Qonaq 1991-ci ildə SSRİ-nin ləğv edilməsinə imza atarkən məhz məqsədlərinin müasir dünyada soyuq müharibələrdən, qarşıdurmalardan qaçmaq olduğunu bildirib.
Görüşün sonunda G.E.Burbulis BSU-nun tələbələri qarşısında çıxış etmiş, dövlət katibi olduğu illərlə bağlı xatirələrini danışmış və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırmışdır.

The first and only Secretary of State of Russia has been at BSU
A prominent statesman, the first and only Secretary of State of the Russian Federation, chief of the chair of Philosophy of Moscow International University since 2010, Gennady Eduardovich Burbulis has been the guest of BSU. Rector of University, professor Nurlana Aliyeva has received the guest and spoken about relations of the University with the higher schools of the Russian Federation, teacher –student exchanges, teaching of the Russian language and literature in BSU, events organized by Russian Cultural Center functioning at University. She has drawn attention to the close relations of BSU with 27 higher schools of the Russian Federation and Azerbaijani centers functioning at those Universities. N.Aliyeva has emphasized that special importance is given to multicultural values at Baku Slavic University and the main aim of teaching staff is to educate students in the spirit of humanism.
Speaking about Nationwide Leader Heydar Aliyev’s irreplaceable services in establishing friendly and neighborhood relations between our countries Gennady Eduardovich Burbulis has said that today this policy is successfully continued by President Ilham Aliyev. He has said that representation of all Slavic world in BSU has a significant role in the integration process of Azerbaijan to Europe. He has also noted that relations between the Republic of Azerbaijan and regions of Caucasus and Central Asia are currently becoming the center of political and economic relations. G.E.Burbulis has stated that everyone owes to concern for our planet in the current stage of development of science and technology. ”Dialogue and mutual understanding among states and nations are the main stipulations. Cold and hot wars lead humanity to disaster, it is impossible to solve any problem by means of force.”
At the end of the meeting G.E.Burbulis has made a speech for BSU students, shared his memories on the years when he was Secretary of State and answered the students’ questions.